12 tysięcy na dziecko. Temat budzi kontrowersje. Nie każdy może liczyć na wsparcie

12 tysięcy na drugie i kolejne dziecko to nowe świadczenie, które ma zachęcić ludzi do podejmowania decyzji o powiększeniu rodziny. Nie wszyscy jednak są zadowoleni z wprowadzenia takiego rozwiązania. Temat budzi wśród Polaków spore kontrowersje.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, zwany potocznie 12 tysięcy na dziecko, to nowe świadczenie, które ma zostać wprowadzone w ramach „Polskiego Ładu". Od 2022 roku rząd zagwarantuje 12 tysięcy każdemu drugiemu i kolejnemu dziecku w wieku od 12 do 36 miesiąca życia. Forma wypłaty pieniędzy będzie zależała od preferencji rodziców.

Zobacz wideo Fogiel o Polskim Ładzie: Mam nadzieję, że podpis Gowina jest obowiązujący

12 tysięcy na drugie dziecko, czyli Rodzinny Kapitał opiekuńczy. Forma wypłaty

Każdy rodzic, który posiada drugie lub kolejne dziecko, uzyska świadczenie równe 500 zł w każdym miesiącu przez dwa lata lub 1 tysiąc zł w każdym miesiącu przez rok. Forma wypłaty jest zależna od naszych indywidualnych preferencji.

Prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, które już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Na takie dzieci świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia - czytamy na stronie gov.pl

Kwestia tego, na co wydamy pieniądze, zależy od rodzinnych potrzeb. Świadczenie będzie wypłacane bez względu na dochody i co więcej, może być pobierane, nawet gdy korzystamy już z 500 plus i 300 plus.

Polski Ład dziecko. 12 tysięcy na dziecko to tylko jedna z obietnic złożonych przez rząd

W ramach programu „Polski Ład" ma pojawić się jeszcze kilka „ułatwień" dla młodych rodziców. Oprócz 12 tysięcy plus w życie powinny wejść także:

  • dostęp do badań prenatalnych,
  • darmowe będą szczepionki przeciwko wirusowi HPV,
  • rozszerzenie programu "Maluch Plus",
  • większa elastyczność pracy dla rodziców,
  • żłobek w każdej gminie,
  • ścieżki wsparcia w urzędach pracy kobiet przebywających na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym,
  • mieszkanie bez wkładu własnego,
  • realizacja budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70m2 będzie możliwa jedynie na podstawie zgłoszenia,
  • opracowanie nowej umowy międzynarodowej – konwencji o prawach rodziny,
  • wspólne rozliczenie małżonków już w roku zawarcia małżeństwa,
  • usprawnienie mediacji sądowych.

Okazuje się jednak, że nowe ustalenia wcale nie wywołały wśród społeczeństwa fali zachwytów. Pod postem dotyczącym Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego pojawiło się mnóstwo negatywnych opinii:

Najwięcej z tego będą korzystać rodziny nieroby, które nigdy nie ubrudzili rąk żadną pracą, za to narobili dzieci i oczywiście patologia, a ty Polaku pracuj na nich 24 h
Gdyby w Polsce żyło się dobrze, co oznacza godne zarobki i traktowanie człowieka oraz tańsze kredyty to takie programy byłyby zbędne, a problem z niżem demograficznym sam by się rozwiązał
Więcej o:
Copyright © Agora SA