12 tysięcy na dziecko już w 2022 roku. Nie wszystkie rodziny mogą liczyć na taką pomoc

12 tysięcy na dziecko, to świadczenie które trafi na konta polskich rodzin już w 2022 roku. Niestety, nie wszyscy rodzice mogą liczyć na pomoc. Rząd ustanowił ograniczenia, które nie spodobają się każdemu. Komu przysługuje 12 tysięcy oprócz 500+ i jakie zasady obowiązują?

Nowe świadczenie dla polskich rodzin ma wejść w życie już w 2022 roku. To kolejny dodatek po 500+ który ma na celu poprawę warunków materialnych szczególnie wśród rodzin wielodzietnych. "Zdecydowaliśmy się, aby wesprzeć rodziców w pierwszych trzech latach po narodzinach dziecka; wprowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy 12 tys. zł " ogłosił Mateusz Morawiecki. Niestety, pieniądze nie są dla wszystkich. W jaki sposób można ubiegać się o ten zastrzyk gotówki i jakie warunki należy spełnić? Okazuje się, że rodzice sami zdecydują, czy wolą dodatkowe 500 złotych wypłacane co miesiąc przez okres dwóch lat, czy 100 złotych wypłacane przez okres roku. Co stoi na przeszkodzie aby otrzymać te pieniądze? Odpowiadamy. 

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

12 tysięcy na dziecko. Kto może ubiegać się o świadczenie?

Wiadomość, która ucieszy wiele polskich rodzin jest taka, że 12 tysięcy złotych przysługuje na każde dziecko bez progu dochodowego. Oznacza to, że niezależnie od statusu majątkowego rodziny pieniądze zostaną wypłacone. Mateusz Morawiecki uzasadnia nową ustawę o dodatkowym świadczeniu słowami: 

Pierwsze trzy lata to okres, w którym ci rodzice, zwykle młodzi, potrzebują najwięcej wsparcia w obszarze mieszkania, w obszarze pracy, ale też wsparcia finansowego 

Istnieje pewne "ale". Pieniądze nie zostaną wypłacone rodzinom, które posiadają jedno dziecko. Rząd od pewnego czasu dąży do tego, aby rodziny w Polsce były liczne. W tym celu pomoc finansowa w kwocie 500 zł będzie wypłacane przez dwa lata wyłącznie na drugie i kolejne dziecko w wieku od 1 do 3 roku życia. Rodzice zdecydują, czy owe 12 tysięcy zechcą rozbić na okres roku, czy dwóch lat (w przypadku roku otrzymają dodatkowe 100 złotych miesięcznie). Oprócz tego na uczniów czeka "Dobry Start".

12 tysięcy na dziecko. Kiedy świadczenie będzie wypłacane?

Zapisane w "Polskim ładzie" świadczenie 12 tys. zł na dziecko ma trafić na konta rodziców już na początku 2022 r. Premier Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że rząd przyjął projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Niezbędne jest jedynie złożenie odpowiedniego wniosku

12 tysięcy na dziecko. Jak złożyć wniosek aby otrzymać świadczenie?

Podobnie jak w przypadku wniosku o 500 plus, czy Bon Turystyczny, wniosek o 12 tysięcy na dziecko rodzic będzie musiał złożyć elektronicznie. W tym celu niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego, zalogowanie się przez konto bankowe, lub poprzez portal PUE ZUS, czy Emp@tia. Wniosek dostępny będzie tylko w wersji elektronicznej i rodzice przez Internet będą składać go w ZUS. Nie będzie możliwości wypełnienia papierowego wniosku i otrzymania go w gotówce. We wniosku rodzice dokonają też wyboru.

Więcej o: