Jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny? Kwota rozczarowuje. "Tyle to lepiej wcale"

Wniosek o zasiłek rodzinny budzi kontrowersje. Nie wszystkie rodziny mogą się ubiegać o dodatkową gotówkę. Niektóre z nich odmawiają pomocy, ponieważ kwota nie jest dla nich satysfakcjonująca. Ile wynosi zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Sprawdź, jak go otrzymać.

Zasiłek rodzinny to dodatkowy zastrzyk gotówki który ma na celu poprawę jakości życia Polaków. Niestety, mimo licznych świadczeń o które mogą ubiegać się polskie rodziny, kwota zasiłku rodzinnego nie zadowala. Niektóre osoby są zdania, że lepiej nie składać wniosku o dodatkowe pieniądze, ponieważ kwota rozczarowuje i nie spełnia ich oczekiwań. Przypomnijmy, że obecnie rodzinom w trudnej sytuacji przysługuje 500 plus, zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy), oraz jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka tzw. becikowe. Rodzice mają prawo pobierać też pieniądze z tytułu urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub tzw. Kosiniakowe. Komu przysługuje zasiłek rodzinny i ile wynosi?

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny? Załatwisz to drogą internetową, jak inne świadczenia

Żeby otrzymać zasiłek rodzinny, należy złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego. Wniosek można złożyć poprzez profil zaufany, do którego logowanie jest możliwe przez stronę ZUS, Emp@tia lub bank, ale można też zanieść dokumenty osobiście. W takim przypadku wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania rodziny (albo w ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce organizacyjnej gminy, jeżeli to właśnie im przekazana została realizacja świadczeń rodzinnych w danej gminie). Formularz niezbędny do uzupełnienia znajduje się na stronie Internetowej gov.pl. Należy go pobrać, a następnie uzupełnić i wydrukować. 

Ile wynosi zasiłek rodzinny i kto może się o niego ubiegać? Kwota budzi kontrowersje

Kwota zasiłku rodzinnego zależy od liczby dzieci w rodzinie. Rodziny wielodzietne mogą liczyć na większą pomoc, ale nie jest to duża różnica w przeliczeniu na złotówki. Zasiłek rodzinny przysługuje wyłącznie rodzinom, których miesięczny dochód rodziny lub osoby uczącej się nie przekracza kwoty 674 zł w przeliczeniu na osobę. W przypadku osób niepełnosprawnych próg finansowy wzrasta o 100 złotych.

Kwota zasiłku rodzinnego wynosi 95 zł miesięcznie na dziecko w wieku od urodzenia do ukończenia 5 lat, 124 zł miesięcznie na dziecko w wieku powyżej 5 lat do ukończenia 18 lat, 135 zł miesięcznie na dziecko w wieku powyżej 18 lat do ukończenia 24 lat. Wraz z wiekiem rosną potrzeby dziecka (zwłaszcza jeśli chodzi o edukację), droższe są także ubrania, obuwie, dochodzą też koszty korepetycji, czy innych zajęć dodatkowych. W przypadku rodzin wielodzietnych kwota jest mnożona przez liczbę nieletnich domowników.

Zasiłek rodzinny wynosi mniej niż 100 złotych. Co na to rodzice?

Znaczna część rodziców jest rozczarowana kwotą, którą otrzymają. Pojawiają się w Internecie komentarze, które jasno pokazują niezadowolenie. Oczekiwania są wysokie, a decydowanie się na rodzicielstwo to duże wyzwanie. Świadome zakładanie rodziny nie zawsze idzie w parze z przewidywaniem wydatków, dlatego wiele ojców i matek manifestuje swoją złość w komentarzach. Czytamy m.in:

Jaki zasiłek 95 zł?!?!? Tyle to lepiej wcale!

Swój głos zabierają również przeciwnicy zasiłku rodzinnego. Obywatele zauważyli, że wspomaganie polskich rodzin o słabszych warunkach materialnych stało się ostatnimi czasy priorytetem Rządu i nie kryją niezadowolenia. Uważają, że rodzice pracujący zasługują na większy szacunek. Piszą:

A co mają powiedzieć bezdzietni albo ci, którzy już dzieci odchowali (bez żadnych 500+)? Ile mają płacić na cudze dzieci? Narobiłeś dzieci - to na nie pracuj, a nie wyciągaj łapę po cudze podatki!
Wasze dzieci zostaną z długami bo pieniądz nie rośnie na drzewie. Mnie nie płacili na dzieci a teraz zabiera się moje podatki by płacić nierobom.

Jak widać zasiłek budzi kontrowersje zarówno wśród zwolenników, jak i przeciwników. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA