1000 plus uchwalone, jednak nie każdy rodzic dostanie dodatkowe pieniądze na dziecko

We wtorek 17 sierpnia rząd przyjął projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. To oznacza, że od stycznia 2022 roku rodzice dostaną dodatkowe 1000 zł na dziecko. Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać 1000 plus?

Rząd nie planuje waloryzacji 500 plus, ale zapowiedział, że będzie wprowadzał kolejne programy wspierające polskie rodziny. Już od przyszłego roku w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rodzice otrzymają dodatkowe 1000 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko.

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy

Kto straci na Polskim Ładzie?Wypłata 500 plus sierpień 2021. Dla jednych rodziców wyrównanie, dla drugich rozczarowanie

Dodatkowe 1000 zł na dziecko. Rząd przyjął projekt. Kto będzie mógł ubiegać się o 1000 plus?

17 sierpnia rząd przyjął projekt ustawy, który ma zachęcić Polki i Polaków do powiększania rodziny. Od 2022 roku Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zagwarantuje 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36 miesięcy. Świadczeniobiorcy będą mogli wybrać, w jakiej formie dostaną pieniądze - czy chcą otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 zł miesięcznie przez rok.

Prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, które już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Na takie dzieci świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia - czytamy na stronie gov.pl.

Świadczenie będzie wypłacane na drugie i kolejne dziecko bez względu na dochody rodziców. 

Kalendarz roku szkolnego 2021/2022Kalendarz roku szkolnego 2021/2022. Jedna zmiana może zaskoczyć rodziców

1000 plus na dziecko nie na każde dziecko. Rząd wprowadzi także dodatkowe 400 zł na pierwsze lub jedyne dziecko

Rząd zapowiada także wprowadzenie dodatkowego świadczenia na pierwsze lub jedyne dziecko. 400 plus (często nazywane także 900 plus po zsumowaniu z 500 plus) to dofinansowanie na opiekę nad dzieckiem. Przyznane zostanie rodzicom dzieci do 3 roku życia, którym nie będzie należało się 1000 plus - czyli będzie wypłacane na pierwsze lub jedyne dziecko. Dodatkowe pieniądze mają sfinansować pobyt dziecka w placówkach opiekuńczych lub u opiekuna dziennego. W ten sposób rząd chcę ułatwić powrót do pracy po narodzinach dziecka.

Zanim jednak rodzice będą mogli korzystać z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, ustawę o nim musi przyjąć Sejm, Senat, a prezydent podpisać.

Więcej o: