12 tysięcy na drugie dziecko przyjęte przez rząd. "To dziecię, będzie spłacało długi"

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zagwarantuje 12 tysięcy na drugie dziecko. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z nowego programu. "To rzucam pracę, nie opłaca się, niech inni na mnie pracują" - komentują internauci.

We wtorek 17 sierpnia rząd przyjął nowy program, który ma zachęcić Polki i Polaków do powiększania rodziny. Od 2022 roku zapisany w Polskim Ładzie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zagwarantuje 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36 miesięcy. Świadczeniobiorcy będą mogli wybrać, w jakiej formie dostaną pieniądze.

12 tysięcy na drugie dziecko przyjęte przez rząd

W zależności od preferencji rodzice będą mogli dostawać albo tysiąc złotych miesięcznie przez rok, albo 500 zł miesięcznie, ale przez dwa lata.

Prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, które już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Na takie dzieci świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia

- czytamy na stronie rządowej gov.pl

To rodzice zdecydują, na co przeznaczą środki. Będą mogli opłacić nimi miejsce w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokryć koszt samodzielnej opieki nad dzieckiem. Świadczenie nie będzie uzależnione od dochodów rodziny. Ponadto będzie można je pobierać, korzystając równocześnie z 500 plus oraz 300 plus.

Królowa Elżbieta II nie przyjdzie na chrzciny Lilibet. Nie tylko jej 'nie jest po drodze'Królowa Elżbieta II nie przyjdzie na chrzciny Lilibet. "Nie po drodze"

Zobacz wideo Selena Gomez i jej Gracie naśladują aktorki serialu "Pełna chata"

Okazuje się jednak, że pomysł wprowadzenia nowego świadczenia nie wszystkim przypadł do gustu. Na Twitterze Kancelarii Premiera pod postem dotyczącym Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego nawiązała się dyskusja pomiędzy internautami.

To dziecię, będzie spłacało długi
Najwięcej z tego będą korzystać rodziny nieroby, które nigdy nie ubrudzili są rąk żadną pracą, za to narobili dzieci i oczywiście patologia, a ty Polaku pracuj na nich 24 h
To rzucam pracę, nie opłaca się, niech inni na mnie pracują
2 dzieci - 2 lata i 6 miesięcy. Koszt posłania obu do żłobka od września - 3000 zł (opłaty, jedzenie, reszta pierdół, dojazdy). A oni się dziwią, że ludzie nie chcą mieć dzieci
Gdyby w Polsce żyło się dobrze, co oznacza godne zarobki i traktowanie człowieka oraz tańsze kredyty to takie programy są zbędne, a problem z niżem demograficznym sam by się rozwiązał

- pisali.

PieniądzeDochód bezwarunkowy to aż 3 tys. dla rodziców jedynaków, a dla wielodzietnych dużo więcej

Więcej o: