Do kiedy jest ważny bon turystyczny? Wakacje dobiegają końca, lepiej się śpieszyć z realizacją bonu

Choć wielu osobom wydaje się, że wakacje rozpoczęły się chwilę temu, niestety mamy nie najlepsze wieści. Połowa wakacji już dawno za nami. Do rozpoczęcia roku szkolnego zostało niewiele ponad dwa tygodnie. To ostatni dzwonek na urlop z rodziną. Żeby zaoszczędzić, warto wykorzystać bon turystyczny. Do kiedy ważny jest bon turystyczny?

Do kiedy ważny jest bon turystyczny? W tym roku jeździmy po Polsce

Bardzo ciekawe zestawienie przygotował Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej. Zgodnie z informacjami w raporcie "Turystyczne plany Polaków w pandemii" Polacy chcą wypoczywać w tym roku w granicach kraju. 75 proc. badanych zadeklarowało, że urlop spędzi w Polsce.

Pandemia nasiliła wśród Polaków swoisty patriotyzm gospodarczy. Zwracamy większą uwagę na to, gdzie wędrują nasze pieniądze i jak możemy wspomóc dotknięte kryzysem biznesy. To wyraz solidarności, ale także myślenia o tym, co stanie się po pandemii

– tłumaczył Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

A skoro wypoczywamy w Polsce, warto skorzystać z bonu turystycznego. Do kiedy ważny jest bon turystyczny?

Bon turystyczny. Do kiedy ważny? Terminy

Bon turystyczny jest aktywny od 1 sierpnia 2020 roku. Ważność bonu turystycznego upływa dopiero w marcu 2022 roku.  Lepiej jednak nie czekać z realizacją bonu turystycznego na ostatnią chwilę. Stoimy u progu czwartej fali pandemii. Lepiej wykorzystać go jak najszybciej.

Aby pobrać bon turystyczny, czyli 500 złotych dla jednego dziecka, należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Dalej trzeba bon wygenerować. Jest on dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Potem zostaje już tylko kilka łatwych punktów:

  • Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  • Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]

  • Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.  • Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem.


Więcej o: