Lekarz pokazał nagranie. To zabieg wykonywany w łonie matki bliźniąt. "Wzruszający widok"

Specjalista położnictwa i ginekologii dr n.med. Michał Lipa opublikował nagranie zabiegu przeprowadzonego w łonie matki w szesnastym tygodniu ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej. "Podejmujemy ten trud, aby dać szanse tym pacjentom, którzy bez badań prenatalnych takiej szansy by nie otrzymali" - mówi.

Doktor nauk medycznych i specjalista położnictwa i ginekologii Michał Lipa prowadzi na Instagramie profil poświęcony medycynie matczyno-płodowej. Tym razem lekarz udostępnił nagranie obrazujące zabieg wykonany w szesnastotygodniowym tygodniu ciąży. Aby bliźnięta mogły przeżyć konieczna była interwencja chirurgiczna.

Lekarz pokazał, jak wygląda zabieg na bliźniętach w łonie matki

Jak wyjaśnia dr n.med. Michał Lipa zabiegi z zakresu chirurgii zaczynają się niepozornie. Opublikowany materiał przedstawia fragment. laserowej ablacji anastomoz naczyniowych przeprowadzonego w Klinice przy Placu Starynkiewicza 1/3 w szesnastym tygodniu ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej.

Zabiegi z zakresu chirurgii płodu zaczynają się niepozornie. Znieczulenie, nacięcie skóry o szerokości kilku milimetrów, jeszcze mniejsze narzędzia i wiele emocji. Błysk, rozmazany obraz, niebieski tunel i nagle jesteśmy innym świecie. Co zobaczymy przez kamerę? Czy warunki do zabiegu będą dobre? Mimo najlepszego planowania nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego przewidzieć. Z reguły powikłania w ciąży kwalifikowane do zabiegów wewnątrzmacicznych są na tyle poważne, że korzyści z ich przeprowadzenia wielokrotnie przewyższają potencjalne ryzyko

- wyjaśnia.

Zdaniem eksperta, kluczem do procesu diagnostyczno-terapeutycznego jest odpowiednia opieka perinatalna i badania prenatalne w pełnym zakresie. Pozwalają one nie tylko na diagnozowanie, ale również leczenie niektórych chorób.

Zofia Zborowska pokazała pierwsze spotkanie córki Nadziei z psem WiesiąZborowska pokazała, jak jej pies poznaje córeczkę. Fanka: "Oglądam i ryczę"

Zobacz wideo Antek Królikowski i Joanna Opozda w romantycznym tańcu na swoim weselu

Nagranie przedstawia zabieg, który przeprowadzono na ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej powikłanej zespołem TTTS, czyli zespołem przetoczenia między bliźniętami.

Istotą zabiegu jest zlokalizowanie i zamknięcie naczyń we wspólnym łożysku za pomocą włókna laserowego, aby zahamować postępującą wymianę krwi pomiędzy płodami. Oczywiście prezentowany zabieg to jedynie początek trudnej drogi do szczęśliwego finału, ale po to podejmujemy ten trud, aby dać szanse tym pacjentom, którzy bez badań prenatalnych takiej szansy by nie otrzymali.

- pisze dr n.med. Michał Lipa.

Pod nagraniem pojawiło się wiele komentarzy od obserwatorów. Wśród nich były osoby u których przeprowadzono podobny zabieg.

 Podczas zabiegu również miałam okazje podglądać moje dziewczyny, cudowny i wzruszający widok
Wow! Myślałam, że takie zabiegi to tylko za granicą, a tu proszę w Polsce
Wzruszający widok!
Niesamowite kadry, ogromnie wzruszające. Trzymam kciuki za szczęśliwy finał tej drogi

- pisali.

Rzecznika Praw Dziecka Mikołaj PawlakZmiana podstawy programowej. Pojawią się treści dotyczące cierpienia dzieci

 
Więcej o: