Nowy polski ład gwarantuje rodzicom 12 tys. zł i więcej. Nie wszyscy są zachwyceni

Nowy polski ład to dla wielu rodziców duży przypływ gotówki. Niebawem będzie można dostać aż 12 tys. zł na dziecko, a nawet więcej. Pomysł nie wszystkim przypadł jednak do gustu.

Już niedługo rodzice będą mogli ubiegać się o nowe świadczenie - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jest on zapisany w Polskim Ładzie i ma zagwarantować dodatkowe pieniądze na utrzymanie dziecka. Mowa tu sporym zastrzyk gotówki, bo rodzice dostaną aż 12 tys. zł. Nie obowiązuje ich żadne kryterium dochodowe. Żeby przyznano im świadczenie muszą jednak spełnić inny warunek.

Nowy polski ład gwarantuje rodzicom 12 tys. zł i więcej

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje dopiero na drugie i kolejne dziecko. Świadczeniobiorcy będą dostawać środki pomiędzy 12. a 36 miesiącem jego życia. Co istotne, z pieniędzy będzie można korzystać pobierając równocześnie 500 plus oraz 300 plus. To od rodziców będzie należało, czy wolą dostawać 500 zł miesięcznie, ale przez dwa lata, czy też 1000 zł przez rok. Nowe świadczenie ma wejść w życie w 1 stycznia 2022 roku.

Zofia ZborowskaZofia Zborowska ostro komentuje program "500 plus". "Pieniądze, które nam zabrali"

Zobacz wideo Marina pokazuje, jak dba o włosy

12 tys. zł ma zachęcić polskie rodziny do posiadania większej liczby dzieci. Okazuje się jednak, że pomysł wprowadzenia takiego programu nie każdemu przypadł do gustu.  Na profilu na Facebooku edziecko.pl zapytaliśmy rodziców o to, co myślą Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Niektórzy stwierdzili, że jest krzywdzący dla osób bezdzietnych, posiadających jedno dziecko i obciąży podatników. Uznali również, że pieniądze nie powinny stanowić motywacji do powiększania rodzin.

Jeśli te 12 tys. ma być rozdawane tylko po to by Polki rodziły więcej i więcej to dla mnie to absurdalny pomysł, bo z pewnością doprowadzi to do sytuacji, że część osób będzie miała kolejne dzieci tylko dla kasy. Zwłaszcza tam, gdzie tych pieniędzy brak. Poza tym znów pomija się pierwsze dziecko co dla mnie jest krzywdzące, bo albo dotuje się wszystkich, albo nikogo. Nawet gdy nasz rząd by dał 50 tys. to nie skłoni mnie to do urodzenia kolejnych dzieci, bo dzieci ma się z miłości, a nie dla kolejnego programu politycznego. A jeśli już nasz rząd chce być taki hojny i wyróżniać rodziny to te 12 tys. niech daje, ale tylko tym którzy pracują i są w stanie zagwarantować byt dzieciom
Mojej rodzinie zostanie zabrane bardzo dużo pieniędzy dlaczego? Bo ja i mąż uczyliśmy się, znamy języki, zarabiamy, spotyka nas kara. Jakie przesłanie dla naszych dzieci dają takie rozwiązania? Bądź nieudacznikiem będzie ci dane, bądź przedsiębiorczy i zaradny, a będzie ci zabrane. Młodzi i zdolni będą stąd uciekać i zakładać swoje rodzinny w innym kraju, tu będzie mieć raj patologia, i to nie jest tak, że rząd wam da, rząd nie ma. Zabierze jednym i da drugim
Będzie masowa produkcja dzieci dla pieniędzy. Jak dla mnie kiepski pomysł. Niech lepiej pomyślą jak wyjść z długów, a nie będą rozdawać kolejne pieniądze podatników. Przede wszystkim jest to bardzo krzywdzące dla tych, którzy dzieci nie planują albo mieć nie mogą

- komentowali internauci.

Szkoły szykują się do nowego roku i nauki stacjonarnejPowrót do szkoły we wrześniu 2021. "Młodzież nie może być przymuszana"

Więcej o: