900 plus zamiast 500 plus? Są konkretne wytyczne, na co można wydać dodatkowe pieniądze

Niektórzy rodzice mylnie uważają, że 900 plus to świadczenie 500 plus "po podwyżce". Rząd miał jednak inny zamysł na dodatkową gotówkę dla rodzin. Nie tylko dodatkowe 400 zł nie będzie wypłacane jednocześnie z 500 plus, ale również ą konkretne wytyczne, na co pieniądze muszą być przeznaczone. Rozczarowujące? Dla niektórych tak.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło, że od stycznia 2022 roku 500 plus wzrośnie do 900 plus. Zaskoczenie rodziców było niemałe, bo wcześniej resort nie zapowiadał tego pomysłu. O szczegółach poinformowano dopiero przy okazji omówienia rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli 1000 plus.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Zastrzyk gotówki, choć niemały, nie będzie przyznawany każdemu. Ponieważ nie jest to waloryzacja 500 plus a oddzielne świadczenie, otrzymają je jedynie ci rodzice, którzy nie skorzystają z 100 plus.  Rząd podał także konkretne wytyczne, na co można przeznaczyć dodatkowe pieniądze. 

900 plus na dziecko. Na co można wydać świadczenie?

Według informacji przekazanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, pieniądze z 400 plus będzie można przeznaczyć na dofinansowanie pobytu w instytucjach opieki:

  • żłobkach
  • klubach dziecięcych
  • u dziennych opiekunów

Gotówka przysługuje na dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie, a także pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte kapitałem opiekuńczym. Świadczenie ma pomóc rodzicom połączyć pracę zawodową z rodzicielstwem, a jego dalszym skutkiem ma być zwiększenie dzietności w kraju. Rodzice nie przyjęli tej informacji z entuzjazmem. 

12 tys. na dziecko. Niektórzy rodzice mogą dostać więcej. Kluczowa jest jedna kwestia12 tys. na dziecko. Niektórzy rodzice mogą dostać więcej

Dajcie więcej miejsc w przedszkolach, darmowe wyprawki, a nie kolejną kasę, która i tak już nie ma żadnej wartości

- napisała jedna z mam na forum eDziecko.pl. 

Wsparcie ok, ale w bonach na szkołę, podręczniki, ubrania na wzrost dziecięcy z koniecznością rozliczenia wszystkich zakupów. Masakra, może niech zaczną weryfikować kto i jak z tego korzysta. Do tego, niech jedno z rodziców chodzi do pracy nawet tej za najniższa krajową, jeżeli innej pracy nie ma. Dlaczego mają pracować jedni a drudzy tylko się rozmnażać, żyjąc z socjalu

- dodała inna.

Szczepienia przeciw koronawirusowi, zdjęcie ilustracyjne.Tylko zaszczepieni wrócą do szkoły? Rodzice: "Dajcie dzieciom cieszyć się wolnością"

Więcej o: