Zasiłek rodzinny 2021. O wysokości decyduje wiek dziecka, niektórzy dostaną mniej niż 100 zł

Zasiłek rodzinny 2021 to jedna z form wsparcia dla polskich rodzin. Kwota zasiłku nie należy do najwyższych, a kryteria dochodowe są naprawdę restrykcyjne. Komu przysługuje zasiłek rodzinny? Ile wynosi? Jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny online?

Choć 500 plus nieco poprawiło sytuację finansową wielu polskich rodzin, to jednak jeszcze spora część musi korzystać z innych form wsparcia. Jedną z nich jest zasiłek rodzinny. To świadczenie, które ma częściowo pokryć wydatki związane z utrzymaniem dziecka. Jego kwota nie należy do wysokich, a do tego jest uzależniona od wieku dziecka. 

Zobacz wideo Czy bezwarunkowy dochód podstawowy jest możliwy w Polsce?

900 plus - od kiedy? Można dostać jeszcze więcej, ale jest pewien warunek900 plus - od kiedy? Można dostać jeszcze więcej, ale jest pewien warunek

Zasiłek rodzinny 2021. Kto otrzyma świadczenie? 

Zasiłek rodzinny przyznawany jest rodzicom, prawnym opiekunom, opiekunowi faktycznemu dziecka (czyli osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem) do momentu:

  • ukończenia przez dziecko 18. roku życia;
  • ukończenia przez dziecko 21. roku życia - jeśli nadal się uczy;
  • do 24. roku życia, jeżeli dziecko nadal się uczy i posiada orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenie przysługuje także osobom pełnoletnim uczącym się, które nie pozostają na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub wyrokiem sądu.

Dofinansowanie przyznawane jest rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 674 zł. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością dochód rodziny nie może przekraczać 764 zł. 

Ile wynosi zasiłek rodzinny 2021? 

Kwota zasiłku uzależniona jest od wieku dziecka. Ile otrzymają rodzice? 

  • 95 zł na dziecko do ukończenia piątego roku życia;
  • 124 zł na dziecko powyżej piątego roku życia i do czasu ukończenia przez nie 18. roku życia;
  • 135 zł na dziecko powyżej 18. roku życia do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Reese według jej mamy nie należała do najpiękniejszych noworodkówRodzice pokazują "brzydkie dzieci". Kontrowersyjny trend podbija TikToka

Wniosek o zasiłek rodzinny 2021. Jak złożyć wniosek online? 

Wnioski o zasiłek rodzinny można składać zarówno w formie papierowej - osobiście np. w urzędzie gminy lub miasta właściwym dla miejsca zamieszkania - jak i przez internet - za pośrednictwem portalu Emp@tia lub ePUAP. Jedyne czego potrzebujesz, żeby złożyć wniosek online to profil zaufany lub podpis elektroniczny. Wnioski online można składać od 1 lipca. 

Więcej o: