Jak będzie wyglądał nowy rok szkolny? "Kuratorzy oświaty będą prowadzili monitoring"

Ministerstwo Edukacji i Nauki o bezpiecznym powrocie do szkół od 1 września. "Podejmujemy szereg działań, które w znaczny sposób przyczynią się do przeciwdziałania COVID-19 i umożliwią bezpieczną naukę w szkołach i placówkach w czasie pandemii" - informuje.

Połowa wakacji już za uczniami, a wiele osób zastanawia się, jak będzie wyglądała nauka od 1 września. Rok szkolny 2020/2021 postawił przed uczniami wiele wyzwań. Chociaż zaczął się nauką w trybie stacjonarnym, z powodu zagrożenia epidemicznego szybko przeniesiono się ze szkolnych ławek przed ekrany minitorów. Miesiące edukacji stacjonarnej nie odbiły się dobrze ani na samopoczuciu uczniów, ani ich wynikach w nauce. Niektórzy obawiają się, że tym razem sytuacje się powtórzy.

Bezpieczny powrót do szkoły

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało na oficjalnej stronie informacje dotyczące harmonogramu przygotowań do bezpiecznego powrotu do szkół.

Przygotowujemy się do stacjonarnej pracy szkół od 1 września. Wspólnie z MZ, GIS, RARS oraz innymi instytucjami podejmujemy szereg działań, które w znaczny sposób przyczynią się do przeciwdziałania COVID-19 i umożliwią bezpieczną naukę w szkołach i placówkach w czasie pandemii. Już od poniedziałku, 2 sierpnia szkoły będą sukcesywnie otrzymywały materiały

- czytamy na stronie rządowej gov.pl.

Plecaki300 plus - dla kogo? Nie wszystkie dzieci mogą liczyć na wyprawkę od rządu

Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Wytyczne mają być wsparciem dla dyrektorów w organizacji bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. Wśród zasad bezpieczeństwa w zbiorze rekomendacji uwzględniono m.in. dystans społeczny, dezynfekcję, higienę, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych oraz wietrzenie. Zalecenia podzielono na kilka części, w których omówiono zagadnienia dotyczące organizacji zajęć w placówkach, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii, higieny oraz postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia u danego pracownika szkoły.

Do szkół trafią stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku. Placówki zostaną także wyposażone w środki ochrony osobistej w postaci maseczek, rękawiczek i płynów dezynfekujących.

Dyrektorzy szkół zostaną zobligowani do modyfikacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego o treści związane z przeciwdziałaniem COVID-19 i profilaktyką chorób zakaźnych na podstawie diagnozy czynników chroniących i ryzyka dla szkoły. Następnie kuratorzy oświaty będą prowadzili monitoring w zakresie przygotowywanych przez szkoły programów wychowawczo-profilaktycznych, z uwzględnieniem wyników aktualnej diagnozy.

- czytamy w oficjalnej informacji.

Kate Middleton zdradziła, co jada jej córkaKate Middleton zdradziła, czym karmi córkę. Księżniczka Charlotte lubi "dziwne" przysmaki

Więcej o: