Nowy rok szkolny z "bonusem" dla zaszczepionych? Niedzielski zapowiada nowe zasady dot. powrotu do placówek

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w rozmowie z "Faktem", że powrót do szkół najprawdopodobniej nastąpi w trybie stacjonarnym. Według przedstawionych przez niego scenariuszów możliwe jednak, że w szkolnych ławkach zasiądzie tylko część uczniów.

Uczniowie mają nadzieję, że rok szkolny 2021/2022 będzie dla nich łaskawszy i po wakacjach zasiądą w szkolnych ławkach, żeby rozpocząć naukę w trybie stacjonarnym. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w rozmowie z "Faktem", że taki scenariusz jest możliwy, ale są pewne warunki.

Zobacz wideo Kiedy uczniowie powinni wrócić do szkół?

Chociaż wczoraj odnotowano w Polsce 167 nowych zakażeń koronawirusem, najczarniejsze scenariusze mówią o tym, że na przełomie września i października będzie nawet 15 tys. zakażeń dziennie. W związku z tym rząd musi być przygotowany na różne opcje.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że wracamy normalnie do szkoły. Nie wydaje się, by do końca sierpnia tak przyspieszyły zakażenia, byśmy musieli zmieniać tę decyzję

- mówił w "Fakcie" minister zdrowia.

Czy uczniowie wracają do szkoły po wakacjach?

Nie ma jeszcze konkretnych wytycznych odnośnie powrotu do szkół, ale wiadomo już, że chociaż Polska Akademia Nauk rekomendowała obowiązkowe testy dla uczniów, rząd nie wprowadzi takiego rozwiązania. Pojawią się za to nowe wytyczne w sprawie zasad sanitarnych w szkołach. Minister zdrowia przyznaje, że nie bez znaczenia w tworzeniu kolejnych zaleceń będzie fakt, że część nastolatków jest już zaszczepiona. 

Mówimy o poziomie 25 proc. populacji. W porównaniu z innymi grupami wiekowymi to mało, ale możliwość szczepienia nastolatków została późno wprowadzona z uwagi na konieczność przeprowadzenia badań przez koncern Pfizer/Biontech. Liczymy, że szczepienia przyspieszą pod koniec wakacji

- powiedział Niedzielski.

Przedstawiciel rządu podkreślił także, że uczniowie, którzy będą w pełni zaszczepieni, być może otrzymają dodatkowy bonus: nauka zdalna nie będzie ich obejmowała. W rządzie trwa dyskusja na ten temat.

Rozważamy, czy podobne rozwiązanie jak w przypadku zakładów pracy nie byłoby racjonalne, czyli szkoły o wysokim poziomie zaszczepienia byłyby zwolnione z obowiązku nauki zdalnej czy hybrydowej

– oznajmił.

Więcej o:
Copyright © Agora SA