Bon turystyczny. Do kiedy ważny? 75 proc. Polaków spędzi urlop w Polsce

Wakacje w pełni. Został ponad miesiąc laby, zanim dzieci wrócą do szkół. Rodzice powinni pamiętać, że mogą skorzystać z bonu turystycznego. Do kiedy ważny jest bon turystyczny? Czy trzeba spełnić jakieś warunki?

Bon turystyczny. Do kiedy ważny? Chcemy wypoczywać w Polsce

Wakacje w ubiegłych latach planowaliśmy często z wyprzedzeniem. W tym roku sprawa nie jest oczywista z powodu pandemii i obostrzeń w różnych krajach. Dlatego chętniej decydujemy się na wyjazd w ostatniej chwili i wolimy zostać w Polsce.

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i raportem "Turystyczne plany Polaków w pandemii" 75 proc. Polaków zadeklarowało, że urlop spędzi w Polsce. 17 proc. chce wypoczywać zarówno w Polsce, jak i za granicą, a 8 proc. myśli wyłącznie o wakacjach zagranicznych.

Pandemia nasiliła wśród Polaków swoisty patriotyzm gospodarczy. Zwracamy większą uwagę na to, gdzie wędrują nasze pieniądze i jak możemy wspomóc dotknięte kryzysem biznesy. To wyraz solidarności, ale także myślenia o tym, co stanie się po pandemii

– tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Bon turystyczny. Do kiedy ważny? Terminy

Decydując się na wypoczynek w Polsce, pamiętajmy o bonie turystycznym. Jest on aktywny od 1 sierpnia 2020 roku.  A do kiedy ważny jest bon turystyczny? Ważność bonu upływa dopiero w marcu 2022 roku.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny. Do kiedy ważny? Jak zrealizować bon turystyczny?

Instrukcja jest naprawdę prosta. Aby pobrać bon turystyczny, czyli 500 złotych dla jednego dziecka, należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Jest on dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

Oto, co robimy dalej:

  • Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  • Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  • Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem
Więcej o: