900 plus zamiast 500 plus. Większy zastrzyk gotówki, ale jest haczyk. "To nie jest uczciwe"

Już od jakiegoś czasu mówi się o waloryzacji świadczenia 500 plus i wiele osób myśli, że 900 plus jest tego wynikiem. To błąd. Zgodnie z obietnicą rządu świadczenie 500 plus zostanie powiększone o 400 plus, ale tylko w niektórych przypadkach.

Program 500 plus funkcjonuje w Polsce od 2016 roku. Dodatkowa gotówka, która jest wsparciem dla każdej rodziny z dzieckiem, miała na celu zachęcenie społeczeństwa do zakładania rodzin i zwiększenie dzietności w kraju. Jednak program nie przyniósł zamierzonego efektu. Ale rząd się nie poddaje. Od 2022 roku wejdzie w życie kolejny program, a mianowicie dodatkowe 400 zł dla niektórych rodzin. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać świadczenie?

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

900 plus zamiast 500 plus

Od 2022 roku rodziny w Polsce otrzymają dwa nowe świadczenia: 1000 plus i 400 plus. Pierwsze z nich będzie wypłacane na drugie lub kolejne dziecko w wieku 12-36 miesięcy. Drugie jest formą pocieszenia dla rodziców, którzy nie otrzymają dodatkowego tysiąca złotych. 400 plus należy się na pierwsze lub jedyne dziecko. Rodzice będą mogli je wykorzystać na żłobek czy pobyt w klubie dziecięcym lub dziennego opiekuna. To ma pomóc matkom wrócić do pracy i zachęcić do powiększania rodzin. Nie wszystkim spodobała się koncepcja. 

900 plus i Nowy Ład dla dzieci. Podwyżka 500 plus już w przyszłym roku900 plus i Nowy Ład dla dzieci. Podwyżka 500 plus już w przyszłym roku

Jestem matką czwórki dzieci. Sama je wychowuję. Nim przyszły na świat nikt nie wiedział o tym programie i dałam radę. Każdy da, bo będzie musiał. Zakasać rękawy i do roboty. Co państwo zrobi dla nas? Nie chcę wiele, tylko zarabiać więcej przy uczciwej pracy. Zabierzcie w cholerę tę pieniądze, a dołóżcie do wynagrodzenia każdemu rodzicowi, które ma dzieci bez względu na wiek. To nie jest uczciwe względem ludzi, którzy pracują. Mam niewiele a jeszcze moje podatki pójdą na Wasze programy. Pracuję za najniższą krajową Dołóżcie do pensji każdemu, kto uczciwie pracuje

- napisała jedna z naszych czytelniczek. Podobnych głosów pojawiło się więcej. Część osób uważa, że zamiast oferować kolejne świadczenie dla wybranych, rząd powinien zwiększyć minimalne wynagrodzenie. A jaka jest wasza opinia?

Pieniądze - zdjęcie ilustracyjne900 plus zamiast 500 plus. "Lepiej pensję minimalną podnieść o 400 zł"

Więcej o: