Polski ład - założenia. Rodzicom przysługuje 12 tys. zł, ale jest jeden warunek

Nowy Ład ma wprowadzić szereg rozwiązań prorodzinnych - m.in. ułatwiających łączenie pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci. Zakłada również dodatkową gotówkę dla rodziców, którą zagwarantuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Wkrótce rodzice będą mogli ubiegać się o nowym świadczeniu, które zagwarantuje im aż 12 tys. zł na dziecko. Chodzi o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zapisany w Polskim Ładzie. To świadczenie wypłacane rodzicom na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia.

Polski ład - założenia

Rodzice będą mogli wybrać, czy wola dostawać tysiąc złotych miesięcznie przez rok, czy też 500 zł przez dwa lata. W przypadku Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego nie obowiązuje ich żadne kryterium dochodowe. Będą mogli pobierać je korzystając równocześnie z 500 plus oraz 300 plus. Pieniądze planowo mają być wypłacane od 2022 roku.

List otwarty przeciwko 'lex Czarnek'. Podpisało go kilkadziesiąt organizacji"Lex Czarnek" ma grono przeciwników. "To szkodliwe dla uczniów"

Zobacz wideo Joanna Krupa prowadzi córkę na smyczy

Polski Ład zakłada także rozwiązania mające na celu ułatwienie łączenia pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci. Ma w tym pomóc program "Maluch+". Obecnie w Polsce działa 6,8 tys. placówek oferujących miejsca dla ok. 200 tys. dzieci do lat trzech. W ramach tegorocznej edycji programu "Maluch+" ma powstać ma kolejne 25 tys. miejsc.

Wiemy, jak ważna dla rodziców jest kwestia opieki nad dziećmi, dlatego zdecydowaliśmy o znacznym zwiększeniu finansowania programu "Maluch+"  aż do 1,5 mld zł rocznie od 2022 r. Do tej pory było to 450 mln zł rocznie. W tej kwocie ma zawierać się też wyższe dofinansowanie do miejsca w żłobku. Zależy nam, by rodzice ponosili jak najniższe koszty

- mówiła minister Marlena Maląg cytowana przez oficjalny portal rządowy gov.pl.

Zwrócono wagę na problem własnego mieszkania, który zdaniem rządzących jest jedną z przyczyn, przez które młodzi ludzie nie decydują się na dzieci. Nowy Ład ma pomóc go rozwiązać.

Bardzo zależy nam, by jak najwięcej Polaków miało stabilną sytuację mieszkaniową. Własne mieszkanie to poczucie bezpieczeństwa, stabilność i lepsze perspektywy rozwoju. Stąd pomysł na program Mieszkanie bez wkładu własnego. Obejmie on trzy grupy: tych, którzy chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego, pierwotnego, społecznego lub własny dom

– powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jakimi rodzicami są Kate i William? Ich język ciała sporo na ten temat zdradzaJakimi rodzicami są Kate i William? Ich język ciała sporo na ten temat zdradza

Więcej o: