Nowy polski ład gwarantuje rodzicom 12 tys. zł. Jest jeden warunek

Nowy polski ład dla wielu rodzin oznacza porządny zastrzyk gotówki. Rodzice będą mogli wybrać, w jakiej formie chcą dostawać pieniądze. Nie będzie ich dotyczyło żadne kryterium dochodowe. Jest jednak inny warunek.

Niebawem rodziny będą mogły ubiegać się o nowe świadczenie, gwarantujące aż 12 tys. zł na dziecko, a nawet więcej. Mowa to o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, który rządzący zapisali w Polskim Ładzie. Świadczenie będzie można pobierać korzystając równocześnie z 500 plus oraz 300 plus. Rodzice muszą jednak pamiętać o pewnej kwestii.

Nowy polski ład gwarantuje rodzicom 12 tys. zł

Pieniądze będą przysługiwać jedynie rodzicom przynajmniej dwójki dzieci. Świadczeniobiorcy będą mogli wybrać, czy wolą otrzymywać 1000 zł miesięcznie przez rok, czy też 500 zł miesięcznie, ale przez dwa lata.

Jednym z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia – w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Wiemy, że dostęp do opieki nad maluchem jest kwestią niezwykle ważną dla rodziców. W ten sposób odpowiadamy na realne potrzeby rodzin, również rodzin adopcyjnych

- wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg cytowana w artykule opublikowanym na gov.pl.

500 plus. Będą zmiany w programie (zdjęcie ilustracyjne)500 plus dla zaszczepionych rodziców? "Każda forma namawiania jest dobra"

Zobacz wideo "Ruski ład"? Suski: Polegał chyba też na tym, że nasza delegacja nie wróciła ze Smoleńska

Jak czytamy na oficjalnej stronie rządowej Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie stanowił dodatkowy instrument wsparcia ułatwiający łączenie rodzicielstwa z pracą zawodową. Będzie także kolejnym czynnikiem prowadzącym do redukcji ubóstwa rodzin z dziećmi. Świadczenie będzie przysługiwało bez względu na dochód, a jego realizacją, czyli prowadzeniem postępowania w sprawie przyznania świadczenia i jego wypłatą zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczeniobiorcy powinni pamiętać, że wniosek Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i załączniki do wniosku będą składane wyłącznie w postaci elektronicznej. Należy to uczynić za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o świadczenie "Dobry start (300 zł na dziecko) i świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500 plus", czyli przez Portal Emp@tia, Bankowość elektroniczną lub PUE ZUS.

Rodzice wysłali dziecko pocztąUSA. Rodzice kupowali znaczek i nadawali dziecko pocztą. Tak było taniej

Więcej o: