13-letnia Japonka zdobyła złoty medal olimpijski. Na podium same nieletnie. Dzieci rządzą w deskorolce

13-letnia Japonka Momiji Nishiya zwyciężyła w konkurencji street. To debiutująca dyscyplina w programie igrzysk skateboardingu, czyli jazdy na deskorolce. Jak się okazuje, srebrny medal zdobyła również 13-letnia Brazylijka Rayssa Leal, a brązowy 16-letnia Japonka Funa Nakayama.

XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozpoczęły się 23 lipca i potrwają do 8 sierpnia. Z powodu pandemii koronawirusa są nieco inne, niż wszystkie, między innymi dlatego, że kibice nie mogą oglądać rywalizacji z trybun. W igrzyskach startuje 215 polskich sportowców w 28 dyscyplinach. 

Zobacz wideo Redaktorzy Sport.pl już w Tokio! Zaczynamy Igrzyska Olimpijskie

Skateboarding to dyscyplina, która debiutuje podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio. Jazda na deskorolce zyskała dużą popularność w latach 90. ubiegłego wieku i nawiązuje do kultury ulicznej i młodzieżowej. Nic więc dziwnego, że tę dyscyplinę zdominowali młodzi zawodnicy.  Pierwsze złote medale w zmaganiach w skateboardingu padły łupem zawodników z Japonii.

Justyna Kowalczyk, fot.: Kuba Atys/Agencja GazetaJustyna Kowalczyk ma zdolnego brata. Pochwaliła się tym, co zrobił na Twitterze. "Dobre geny"

Tokio 2020. 13-letnia Japonka zdobywa złoty medal

Historyczny pierwszy złoty medal w konkurencji street zdobyła Japonka Momiji Nishiya. Dziewczyna ma zaledwie 13 lat i 330 dni. Czyni ją to czwartym najmłodszym sportowcem w historii, który zdobył złoty medal letnich igrzysk olimpijskich. Warto dodać, że tuż za Japonką na podium znalazła się też 13-letnia Brazylijka Rayssa Leal i 16-letnia Japonka Funa Nakayama. 

Jestem niesamowicie szczęśliwa. Chcę być tak słynna, żeby nikt na świecie nie mógł powiedzieć, że nie wie, kim jest Momiji Nishiya

- powiedziała ze łzami w oczach 13-letnia olimpijka.

szkołaLekcja wuefu. "Po każdym podaniu zatrzymujemy grę i dezynfekujemy piłkę"

Najmłodsi mistrzowie letnich igrzysk olimpijskich

  1. Marjorie Gestring - USA, skoki do wody - 13 lat i 268 dni
  2. Klaus Zerta - Niemcy, wioślarstwo -13 lat i 280 dni
  3. Hans Bourquin - Szwajcaria, wioślarstwo - 13 lat i 292 dni
  4. Momiji Nishiya - Japonia, deskorolka - 13 lat i 330 dni
  5. Fu Mingxia - Chiny, skoki do wody - 13 lat i 345 dni

Najmłodszą polską olimpijką w historii jest Anita Jokiel, która miała 13 lat i 232 dni podczas igrzysk w Moskwie. Z najmłodszą polską mistrzynią olimpijską jest Kamila Skolimowska, która triumfowała w 2000 roku w Sydney, mają jedynie 17 lat i 328 dni.

Lekcja WF - zdjęcie ilustracyjneNauczyciel WF: Moi uczniowie mieli lepsze wyniki niż Kusociński czy Bolt

Więcej o: