Wyrównanie 500 plus. Spóźnialscy nie otrzymają pieniędzy

Wyrównanie 500 plus otrzymają tylko osoby, które złożyły wnioski o 500 plus przed końcem czerwca. Jeśli nie dopełniliśmy formalności przed 30 czerwca, pieniędzy za minione miesiące nie otrzymamy.

Wyrównanie 500 plus. Wnioski od 1 lutego

Wnioski o 500 plus według nowych zasadach można było składać od 1 lutego drogą elektroniczną i od 1 kwietnia drogą tradycyjną. Z końcem czerwca minął jednak istotny termin, który pozwalał na wypłatę świadczenia z wyrównaniem za poprzednie miesiące.

500 plus bez wyrównania. Kto nie dostanie pieniędzy?

Wszyscy, którzy złożyli wnioski między 1 lutego a 30 czerwca, mogą być spokojni. Dostaną pieniądze i ewentualne wyrównanie za poprzednie miesiące. Ale jeśli zagapiliśmy się i złożymy wniosek dopiero w lipcu, nie dostaniemy wyrównania 500 plus za poprzednie kilka miesięcy. Świadczenie zostanie nam wypłacone, ale dopiero za lipiec.

Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca

 - przestrzegało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na Twitterze. 

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

500 plus bez wyrównania. 500 plus przeszło sporo zmian

Jedną z ważniejszych zmian w 500 plus jest zmiana jednostki zajmującej się świadczeniem 500 plus. Dotychczas wnioskami i wypłatami zajmowały się samorządy. Od 1 stycznia 2022 roku program 500 plus przejdzie pod opiekę ZUS-u. Ponadto nie będzie już gotówki do ręki. Obecnie można było odebrać pieniądze bezpośrednio, można było otrzymać je przekazem pocztowym. To jednak ostatnie miesiące takiej formy przyjmowania pieniędzy. Rodzice będą otrzymywać pieniądze tylko na konto.

Zostaną wprowadzone też nowe wnioski o 500 plus. Nowe rozwiązanie zakłada, że rodzice starający się o 500 plus będą mogli składać wnioski wyłącznie online.

Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu Rodzina 500 plus wnioski były składane tylko elektronicznie i tylko raz

 - poinformowała w maju minister rodziny Marlena Maląg.

Więcej o: