Rodzinny kapitał opiekuńczy. 12 tys. zł na dziecko i więcej. Jest jeden warunek

Rodzinny kapitał opiekuńczy jest nowym świadczeniem, które zagwarantuje rodzicom duży przypływ gotówki. To do nich będzie należała decyzja, w jakiej formie dostaną pieniądze.

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nowe świadczenie zapisane w ramach "Polskiego Ładu". Żeby dostać pieniądze, nie trzeba będzie spełniać żadnego kryterium dochodowe. Rodźcie będą mogli je pobierać, korzystając równocześnie z 500 plus oraz 300 plus. Ponadto nie będzie ich obowiązywało żadne kryterium dochodowe.

Rodzinny kapitał opiekuńczy

Żeby otrzymać świadczenie, trzeba będzie spełnić jednak pewien warunek. Chodzi o liczbę dzieci, bo 12 tys. zł będzie przysługiwało rodzicom dopiero na drugie, trzecie i kolejne dziecko. Oznacza to, że rodzice trójki będą mogli zyskać aż 24 tys. zł. Świadczeniobiorcy będą mogli wybrać, czy wolą otrzymywać 1000 zł miesięcznie przez rok, czy też 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Pieniądze będzie można wykorzystać pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia dziecka. Środki trafią do rodzin również w sytuacjach, gdy jeden z rodziców zdecyduje się na samodzielną opiekę nad dzieckiem. Planowo ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

W wyniku naszych rozmów i konsultacji z Polakami zdecydowaliśmy, że ma obejmować już te dzieci, które w 2022 r. będą drugimi dziećmi i będą w wieku 12 do 36 miesięcy. Czyli skutki finansowe dla rodzin, czyli to wsparcie będzie w roku 2022

- zapowiedziała na antenie Radia Wrocław minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Zobacz wideo Edyta Pazura pokazała swój dom na Mazurach

Według informacji podanych przez "Business Insider" minister zaznaczyła, że rząd będzie systematycznie i kompleksowo wprowadzał różne formy wsparcia dla rodzin i zachęty dla młodych, które mają na celu ułatwienie im założenia rodziny.

Będziemy wprowadzać takie zachęty, które przede wszystkim młodym ludziom ułatwią decyzję, że wchodzą w związek małżeński i rodzi się pierwsze dziecko i kolejne dzieci. Dlatego robimy wszystko, aby takie mechanizmy zostały wprowadzone. Mamy 500 plus, będzie teraz kapitał rodzicielski, kapitał opiekuńczy. Myślę, że działania, które są jeszcze niezwykle potrzebne są z zakresu rynku pracy

- mówiła.

Więcej o: