500 plus nie pomaga? Rodzice w Polsce "żałują, że mają dzieci"

500 plus, 300 plus, niedługo 1000 plus. Chociaż rząd wymyśla kolejne świadczenia, na niewiele zdaje się jego polityka prorodzinna. Jak wynika z badania Uniwersytetu SWPS "nawet 13 proc. polskich rodziców żałuje, że zdecydowało się na posiadanie dziecka".

Program 500 plus miał być zachętą dla Polaków do zakładania rodzin. Okazało się jednak, że nie spełnił swojej funkcji. Kiedy wprowadzono go w Polsce w 2016 roku, urodziło się 382,3 tys. dzieci. Rok później wydawało się, że wszystko zmierza zgodnie z planem, bo odnotowano 402 tys. urodzeń.

Jednak później dzietność w kraju zaczęła spadać. W 2018 roku liczba urodzeń była mniejsza - 388,2 tys., w 2019 roku - 375 tys., a w 2020 roku odnotowano tylko 355 tys. urodzeń. Tym samym było to najmniej od 2007 roku. Teraz również badania przeprowadzone przez SWPS nie napawają optymizmem. Okazuje się, że nawet 13 proc. polskich rodziców żałuje, że zdecydowało się na dziecko.

Zobacz wideo Kaczyński: "Trzaskowski blokuje wypłacanie 500+"

Rodzice żałują posiadania dzieci

W badaniu psychologa z Poznania wzięło udział 1775 polskich rodziców w wieku od 18 do 40 lat oraz 1280 osób mających dzieci osób w wieku 18-30 lat. Padały pytania o to, czy dorośli podjęliby taką samą decyzję dotycząca rodzicielstwa, gdyby mogli cofnąć się w czasie. Podjęto również kwestie społeczne, demograficzne, a także wzięto pod uwagę stan psychiczny badanych. W pierwszej grupie 13,6 proc. przyznało, że żałuje posiadania dzieci. W drugiej - 10,7 proc.

Wodny plac zabaw został otwarty na os. Tysiąclecia w KatowicachWypłaty 500 plus lipiec. Na te środki mogą liczyć tylko niektórzy rodzice

Odkryliśmy, że rodzice, którzy żałują posiadania dzieci, częściej mieli traumatyczne dzieciństwo naznaczone przemocą i odrzuceniem, mają wyższy poziom objawów depresyjnych i niepokoju, są wrażliwsi na ocenę i krytykę, a także doświadczają silnego wypalenia. Żal związany z byciem rodzicem wiązał się też z sytuacją finansową. Także wychowywanie dziecka samemu zwiększa prawdopodobieństwo, że rodzic będzie żałował posiadania dziecka

- twierdzi autor pracy, która ukazała się na łamach pisma "PLOS ONE". 

Specjaliści z Uniwersytetu SWPS zauważają, że często ignorujemy ryzyko, jakie wiąże się z rodzicielstwem, a ta decyzja niesie ze sobą konsekwencje na całe życie. Rodzice nie mogą przewidzieć swojego samopoczucia w nowej roli, zanim się jej nie podejmą. Z drugiej strony nie otrzymują odpowiedniego wsparcia z zakresu zdrowia publicznego, kiedy pojawią się u nich problemy.

Pijana matka na plaży w Skierniewicach. Zaczęła smarować kremem cudze dzieckoIncydent na plaży w Skierniewicach. Pijana matka smarowała kremem cudze dziecko

Więcej o: