Rodzinny kapitał opiekuńczy. Rodzice mogą dostać 12 tys. zł na dziecko, a nawet więcej

Rodzinny kapitał opiekuńczy gwarantuje rodzicom duży zastrzyk gotówki. Będą mogli pobierać świadczenie korzystając równocześnie z 500 plus i 300 plus. Jest jednak pewien warunek.

Rodzinny kapitał opiekuńczy jest nowym świadczeniem prorodzinnym zapisanym w ramach "Polskiego Ładu". Dzięki niemu rodzice będą mogli dostać 12 tys. zł na dziecko i więcej. Świadczeniobiorców nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe. Żeby dostać pieniądze, trzeba będzie jednak spełnić inny warunek. Dotyczy liczby dzieci.

Rodzinny kapitał opiekuńczy

Kwota będzie przysługiwała dopiero na drugie, trzecie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Oznacza to, że rodzice trójki pociech dostaną aż 24 tys. zł. Sumę będą mogli wykorzystać w dowolny sposób i to od nich będzie zależało, czy wolą dostawać 1000 zł miesięcznie w ciągu roku, czy też 500 zł miesięcznie, ale przez dwa lata. Świadczenie będzie można pobierać korzystając równocześnie z 500 plus i 300 plus.

W wyniku naszych rozmów i konsultacji z Polakami zdecydowaliśmy, że ma obejmować już te dzieci, które w 2022 r. będą drugimi dziećmi i będą w wieku 12 do 36 miesięcy. Czyli skutki finansowe dla rodzin, czyli to wsparcie będzie w roku 2022

- mówiła na antenie Radia Wrocław minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Imiona dla dziewczynek 2021Imiona dla dziewczynek 2021. Na topie są dwie królowe, "mądrość" i "łaska"

Zobacz wideo Klaudia Halejcio pokazała brzuch po porodzie i zakpiła z wygórowanych oczekiwań

Przyjmowaniem i rozpatrywanie wniosków oraz wypłatą Rodzicielskiego Kapitału Opiekuńczego zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa zakłada całkowitą cyfryzację tego procesu. Oznacza to, że wnioski oraz załączniki do nich będą składane za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, jak w przypadku wniosków o świadczenie "Dobry Start" (300 plus) i oraz świadczenie wychowawcze (500 plus). Wszelką korespondencję w sprawie rodzinnego kapitału opiekuńczego ZUS doręczy na profilu informacyjnym PUE ZUS, a wypłata świadczenia nastąpi jedynie na konto.

Zgodnie z szacunkami ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w przyszłym roku tym wsparciem zostanie objętych około 410 tys. dzieci. Ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku. Wsparciem nie zostaną objęte dzieci korzystające z miejsc opieki, które otrzymają środki z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Benjamin i Mary bawią się 'przez płot'.Nietypowa przyjaźń między dzieckiem i jego 99-letnią sąsiadką

Więcej o: