Niezaszczepieni nauczyciele bez kontaktu z uczniami? "Apelujemy, aby szkoły otwierać mądrze"

Eksperci Polskiej Akademii Nauk opublikowali zalecenia na nowy rok szkolny. "Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia" - piszą.

Eksperci z interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk opublikowali zalecenia na rok szkolny 2021/2022, dzięki którym będzie można zminimalizować liczbę zakażeń koronawirusem i uniknąć zamknięcia placówek edukacyjnych w sytuacji zagrożenia epidemicznego podczas jesiennego szczytu zachorowań. Stanowisko zawiera szereg postulatów, w tym te, dotyczące szczepień.

Niezaszczepieni nauczyciele bez kontaktu z uczniami

Wśród środków zapobiegawczych wymieniono: wietrzenie pomieszczeń, noszenie maseczek, podział uczniów na grupy, które nie będą miały ze sobą kontaktu oraz dezynfekcję po oddelegowanie nauczycieli do konkretnych klas.

Nauczyciel po każdej lekcji i przed powrotem do pokoju nauczycielskiego, podobnie jak chirurg przed każdą operacją, powinien starannie wymyć ręce. Mamy też nowe możliwości dbania o to, aby szkoła w czasach pandemii nie była wielkim zagrożeniem dla uczniów i ich bliskich, aby nie była rozsadnikiem epidemii

- napisali eksperci.

Zobacz wideo Zosia Ślotała została z córką w domu i pokazała, czym się zajęły

Zwrócono również uwagę na fakt, że dotychczas najskuteczniejszą metodą walki z COVID-19 okazały się szczepienia. O ile, jesienią zeszłego roku nie był one dostępne, o tyle teraz szczepić się mogą dzieci w wieku 12 lat. Eksperci zalecili, aby zaszczepieni zostali zarówno nauczyciele, jak i uczniowie.

Postulujemy, aby personel szkolny został w jak największym stopniu zaszczepiony. Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia. Postulujemy również jak najszersze propagowanie szczepień przeciw COVID-19 wśród uczniów

- apelowali.

Według naukowców, jeżeli konieczne okaże się wprowadzenie nauczania hybrydowego, w domach powinni zostać niezaszczepieni uczniowie i uczennice. Podkreślono, że wśród osób poniżej 18. roku życia są i takie, które mogą przechodzić COVID-19 bardzo ciężko i szczepienie ratuje ich życie i zdrowie.

Są to m.in. dzieci z cukrzycą, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, otyłością czy z nadciśnieniem tętniczym. Drugą grupą bardzo istotną z punktu widzenia epidemiologii są dzieci mające częsty kontakt z osobami w wieku podeszłym, szczególnie tymi z wielochorobowością – mieszkające w rodzinach wielopokoleniowych, będące pod opieką czy odwiedzające dziadków

- tłumaczono.

Zalecono, aby ze względów bezpieczeństwa personel szkolny został w jak największym stopniu zaszczepiony.

Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia.

- pisano.

Wszystkie zalecenia Polskiej Akademii Nauk są dostępne pod tym linkiem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.