Świadczenie 300 plus dla kogo? Nie wszystkie dzieci mogą liczyć na wsparcie. Jest haczyk

W ramach programu "Dobry Start" wsparcie finansowe ma otrzymać przeszło 4,4 miliona dzieci. Niestety nie każde z nich będzie mogło liczyć na dodatkową gotówkę. Niektóre grupy nie zostały objęte zasięgiem nowego świadczenia. W takim razie - 300 plus dla kogo?

„Dobry Start" to świadczenie otrzymywane cyklicznie, raz w roku, dla każdego dziecka uczącego się w szkole, aż do momentu skończenia 20 roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych maksymalny wiek został podwyższony o cztery lata. Nie wszyscy uczniowie jednak będą miały szansę na otrzymacie dodatkowego wsparcia. Kogo nie obejmuje świadczenie i kiedy nastąpi pierwsza wypłata środków?

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

Dobry Start. Wyprawka do szkoły 300 plus dla kogo? 300 plus dla przedszkolaka 2021

Okazuje się, że świadczenie nie obejmuje uczniów uczęszczających do przedszkola, ani sześciolatków uczących się w klasach zerowych. Zgodnie z artykułem 6 rozporządzenia o wprowadzeniu świadczenia 300 plus, pieniądze nie przysługują dzieciom rozpoczynającym okres przygotowania przedszkolnego. Odbiło się to echem w głosach opinii publicznej, a kontrowersja jest widoczna na przeróżnych forach internetowych.

Powiem tak, do zerówki książki trzeba kupić i o wiele więcej przyborów niż w późniejszych klasach. Ja dam radę, ale jeśli zerówka jest obowiązkowa to już w tym programie też ci zerówkowicze powinni być objęci
A do przedszkola to nie trzeba nic kupić?? Dzieci nie malują nie używają kartek i kredek i chodzą na bosaka
Nie ma o co robić szumu. Przedszkolna wyprawka to owszem koszt około 200 zł (w tamtym roku płaciłam za książki 120 zł, kredki, zeszyt do szlaczków, farbki, plastelina itp.), ale chyba to normalne i jeszcze rodzic może zapewnić. A te 300 zł spokojnie wystarcza na podstawową wyprawkę dla klasy pierwszej (liczyłam to kiedyś kupując to, co potrzebne, zeszyty na cały rok). Tornister może podbić cenę, ale nie trzeba kupować nie wiadomo za ile i według mnie rodzic może coś dać od siebie, a nie tylko chcieć więcej, więcej...

Począwszy od najbliższego roku szkolnego wypłacaniem świadczenia będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby jednak uzyskać możliwość pobrania środków, niezbędne okaże się złożenie odpowiedniego wniosku.

Świadczenie 300 plus wniosek online. Jak wypełnić wniosek 300 plus przez Internet?

Wnioski o uzyskanie świadczenia będzie można składać drogą elektroniczną od 1 lipca do 30 listopada 2021 poprzez portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl. Zalogowanie będzie możliwe za pomocą bankowości elektronicznej lub portalu PUE ZUS. Warto podkreślić, że droga elektroniczna to jedyna droga, którą możemy w tym przypadku obrać. Jeśli uda nam się złożyć wniosek w lipcu lub sierpniu, możemy liczyć na to, że wypłata świadczenia nastąpi nie później niż 30 września 2021.  W przypadku późniejszych wniosków, ZUS zastrzega sobie czas do dwóch miesięcy na wypłacenie środków.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej – czytamy na gov.pl
Więcej o: