Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Każdy miałby dostawać 1200 zł dla siebie i 600 zł dla dziecka

Nowa inicjatywa Państwowego Instytutu Ekonomicznego wywołała wśród Polaków oburzenie. Bezwarunkowy Dochód Podstawowy zakłada comiesięczne świadczenie dla każdego obywatela wysokości 1200 złotych dla dorosłego i 600 złotych dla dziecka. Kiedy wejdzie w życie? I na czym polega nowy eksperyment?

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy to inicjatywa Państwowego Instytutu Ekonomicznego. Zgodnie z założeniami zawartymi w raporcie „Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Nowy pomysł na państwo opiekuńcze", każdy obywatel miały otrzymywać od Państwa 1200 złotych miesięcznie bez konieczności spełniania specjalnych warunków.

Wypłata takiego świadczenia miałaby na celu zaspokojone podstawowych potrzeb każdego człowieka – tłumaczą inicjatorzy
Zobacz wideo Czy bezwarunkowy dochód podstawowy jest możliwy w Polsce?

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy – na czym polega nowe świadczenie? Kiedy wejdzie w życie?

Nowe świadczenie jest póki co jedynie pomysłem, inicjatywą, z którą wyszedł do państwa Państwowy Instytut Ekonomiczny. Nasi zachodni sąsiedzi postanowili wprowadzić eksperyment w życie. Niemcy objęli wsparciem finansowym 122 losowe osoby, które przez kolejne trzy lata będą regularnie wspomagane kwotą 1200 euro miesięcznie. Całe przedsięwzięcie sfinansowali prywatni darczyńcy. Nowym projektem kieruje Juergen Schupp, który podkreśla, że eksperyment jest jedynie formą sprawdzenia tego, jak społeczeństwo niemieckie radzi sobie z bezpieczeństwem finansowym zapewnionym przez państwo. W rozmowie z DW powiedział:

Sprawdzamy, co robią ludzie, którzy przez trzy lata mają zapewnione materialne bezpieczeństwo. Czy wydają te pieniądze, czy je odkładają? Czy przestają pracować, czy pracują mniej? Czy stają się bardziej socjalni i dają więcej innym.

Zakopane, KrupówkiBiznes na Krupówkach. Zdjęcie z misiem "tylko" 40 zł

Zgodnie z założeniami Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego, każdy Polak co miesiąc miałby dostawać 1200 złotych dla siebie i 600 złotych dla każdego dziecka, nie spełniając przy tym żadnych wymogów. Pieniądze spadałyby jak manna z nieba, choć zdaniem wielu stan państwowego budżetu pozostawiałby wiele do życzenia.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy – nazywany jest również Bezwarunkowym Dochodem Gwarantowanym lub obywatelskim. W ten sposób określa się świadczenie pieniężne, jakie mogłoby być wypłacane przez państwo każdemu obywatelowi niezależnie od wykonywania przez niego pracy, wysokości dochodu czy poziomu zamożności – czytamy  w raporcie.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Jakie kwestie mogą okazać się przeszkodą? Co chcą sprawdzić naukowcy?

Na stronie projektu pojawiły się słowa wyjaśniające wprowadzenie do kręgu świadczeń czegoś, co ma być dla wszystkich Polaków na wyciągnięcie ręki.

Dotychczas bezwarunkowy dochód podstawowy i jego efekty były rozważane tylko w odniesieniu do zatrudnienia. Teraz chcemy sprawdzić, jakie będą działania i uczucia uczestników, ale również ich zmiany w wartościach, umiejętnościach poznawczych i sposobie wykorzystaniu czasu. Wyniki pozwolą nam oszacować społeczne konsekwencje bezwarunkowego dochodu podstawowego i stworzyć podstawy do kalkulacji sposobów realistycznego finansowania dochodu podstawowego

ZUS szykuje rewolucję. Dotkliwie odczują ją młode mamy i przewlekle chorzyZUS szykuje rewolucję. Dotkliwie odczują ją młode mamy

Co na to Polacy? Pojawiło się wiele głosów negujących nowy pomysł Państwowego Instytutu Ekonomicznego. Zdaniem wielu eksperyment doprowadzi do szerzenia się bezrobocia i lenistwa wśród społeczeństwa. Na wielu portalach przeczytać można mocne słowa, które mają być przestrogą dla wprowadzenia świadczenia „za darmo".

No świetnie. Tylko za tym pójdą podwyżki, czyli coraz większą inflacją. Jak z 500+ , które jest coraz mniej warte. To jest jakaś bezsensowna spirala nakręcania pseudooptymizmu. Do niczego dobrego to nie prowadzi.
Wspaniały program, nieróbstwo+
Czyli nie warto uczciwie pracować. Wracamy do hasła "czy się stoi czy się leży.....". Popieranie nierobów.
Kto na to wszystko zapracuje. Ludzie płacący podatki nie dadzą rady. Ten pomysł to bzdura i przekupstwo
Więcej o: