12 tys. zł za urodzenie dziecka. Rodzice będą mogli wybrać, w jakiej formie dostaną pieniądze

Niebawem rodzice będą mogli skorzystać z nowego świadczenia gwarantującego 12 tys. zł na dziecko, a nawet więcej. Żeby dostać pieniądze, będą musieli spełnić jeden warunek. Dotyczy liczby dzieci.

Zapisane w "Polskim Ładzie" nowe świadczenie nazywane Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym zagwarantuje rodzicom aż 12 tys. zł na dziecko. Pieniądze mają trafić na konta świadczeniobiorców już na początku przyszłego roku. Gotowy projekt czeka obecnie na konsultacje społeczne.

12 tys. zł za urodzenie dziecka

Wiadomo, że świadczenie będzie można pobierać, korzystając równocześnie z 500 plus oraz 300 plus bez obawy o kryterium dochodowe. Żeby dostać pieniądze, trzeba będzie jednak spełnić pewien warunek. Nie jest nim kryterium dochodowe.

12000 zł będzie przysługiwało rodzicom dopiero na drugie, trzecie oraz każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że w przyszłym roku tym wsparciem zostanie objętych około 410 tys. dzieci. Ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku.

W wyniku naszych rozmów i konsultacji z Polakami zdecydowaliśmy, że ma obejmować już te dzieci, które w 2022 r. będą drugimi dziećmi i będą w wieku 12 do 36 miesięcy. Czyli skutki finansowe dla rodzin, czyli to wsparcie będzie w roku 2022

- powiedziała na antenie Radia Wrocław minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Kiedy kończą się wakacje? Uczniów czekają zmiany. Dotyczą religii i nowego przedmiotuKiedy kończą się wakacje? Uczniów czekają zmiany. Dotyczą religii i nowego przedmiotu

Zobacz wideo Koniec szwedzkich wakacji Majdanów

Rodzice będą mogli wybrać, czy wolą dostawać po 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy też wolą otrzymywać 1000 zł miesięcznie przez rok.

To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę

- mówiła Marlena Maląg.

Wnioski o przyznanie nowego świadczenia będzie wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zajmie się również wpłatą pieniędzy. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie wypłacany na wniosek osoby uprawnionej i nie będzie uzależniony od dochodów rodziny.

Na spotkaniu z mieszkańcami Poniatowej w województwie lubelskim do wprowadzenia świadczenia odniósł się również minister edukacji i nauki. Według Przemysława Czarnka byłoby ono szansą na skok cywilizacyjny.

Dokładamy kolejne 12 tys. złotych na drugie i trzecie dziecko w rodzinie z możliwością elastycznego skorzystania. To jest wzorzec, którzy zauważyliśmy w innych krajach, takich jak Republika Czeska, gdzie wskaźnik dzietności w ostatnich 10 latach podniósł się z poziomu 1,3 do 1,7

- mówił cytowany przez portal dziennik.pl.

Minister Czarnek o wprowadzeniu edukacji seksualnej do szkół. 'Wara od naszych dzieci'Minister Czarnek o wprowadzeniu edukacji seksualnej do szkół. "Wara od naszych dzieci"

Więcej o: