Mama poznała kobietę, która oddała jej macicę. Dzięki niej zaszła w ciążę

Chelsea Jovanovich i Cheryl Urban były dla siebie zupełnie obcymi kobietami, teraz łączy je niezwykła więź. Cheryl oddała Chelsea swoją macicę i tym samym umożliwiła jej zajście w ciążę. "To było spełnienie moich marzeń" - mówi szczęśliwa mama.

Chelsea Jovanovich miała 15 lat, kiedy usłyszała, że nigdy nie zajdzie w ciążę. Urodziła się ze schorzeniem, które dotyka jedną na cztery i pół tysiąca kobiet: Zespołem Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera. Ta rzadka choroba cechuje się wrodzonym brakiem lub niedorozwojem macicy i pochwy. Chociaż dla wielu kobiet brzmi ona jak wyrok, wcale nie musi nim być. Historia Jobanovich jest tego dowodem.  

Zobacz wideo Olga Frycz odpowiada na pytania o swoją drugą ciążę

Mama zaszła w ciążę po przeszczepie macicy

Chelsea Jovanovich i jej mąż początkowo szukali surogatki, ale okazało się, że nie jest z tym łatwo. I kiedy myśleli, że nie jest im dane zostać rodzicami, pojawiło się światełko w tunelu. Kobieta zdecydowała się ubiegać o program przeszczepu macicy w Penn Medicine w Filadelfii.

Byłam zdruzgotana i prawie chciałam się poddać. Nie miałam siły już płakać. Ale wtedy przypomniałam sobie, że lekarz pierwszego kontaktu dał mi artykuł z magazynu "TIME" o przeszczepach macicy

- wspomina.

PoródMama z macicą przeszczepioną od zmarłej dawczyni urodziła zdrowe dziecko. To trzeci taki przypadek na świecie

Na całym świecie wykonano dotychczas około 50 przeszczepów macicy. Zabieg ten jest wciąż uważany za eksperymentalny i polega na przeszczepieniu organu od zmarłej lub żywej kobiety, przyszłej mamie, aby mogła zajść w ciążę. Dr Kathleen O'Neill, chirurg z Penn Medicine, specjalizująca się w endokrynologii rozrodu i niepłodności, wyjaśniła, że takie operacje są opcją w sytuacjach, w których uszkodzona jest tylko macica. Około 5% kobiet w wieku rozrodczym należy do tej kategorii.

Te kobiety mają jajniki, mają komórki jajowe, po prostu nie mają macicy, aby zajść w ciążę. Gdy uda nam się dać im macicę, zdecydowana większość zachodzi w ciążę i rodzi dzieci

– tłumaczyła. Jovanovich myślała, że chociaż złożyła wniosek, nie uda jej się zakwalifikować do programu. Jednak życie ją zaskoczyło.

Przez cały czas myślałam, że nie będę mogła nosić dziecka. To było spełnienie moich marzeń

- mówiła w rozmowie z Today.com. 

Mama poznała kobietę, która oddała jej macicę

Szczęśliwi rodzice zastanawiali się nad tym, kto zdecydował się oddać im macicę. Program nie udostępnił im danych dawczyni. Jovanovich poznała ją kilka tygodni później. Była to 42-letnia Urban, matka dwójki dzieci.

Miałam dwie wspaniałe ciąże. Cieszyłam się nimi. Cieszyłam się tym, że mogę czuć swoje własne dzieci. Chciałam po prostu móc dać to komuś innemu. I bardzo się cieszę, że to zrobiłam

- wyjaśniała 42-latka. 

Odkąd kobiety spotkały się po raz pierwszy, połączyła je niezwykła więź. Kiedy w maju 2021 roku przyszło na świat dziecko Jovanovich, stała się ona jeszcze silniejsza. Urban przyznała, że kiedy zobaczyła chłopca, poczuła się, jakby to ona nosiła go we własnym brzuchu.

Okno życia w BydgoszczyPolicja z Tarnowa odnalazła rodziców chłopca zostawionego w oknie życia. "Coś nie zagrało"

Więcej o: