900 zł na dziecko nie dla każdego. To tylko świadczenie w szczególnych przypadkach

900 plus zamiast 500 plus? Taka wiadomość obiegła media i zelektryzowała opinię publiczną. Pomysł ucieszył wielu rodziców. Data realizacji też jest znana - pierwsze pieniądze zostaną wypłacone w 2022 roku. Jednak tu studzimy entuzjazm. Niestety nie jest to świadczenie dla wszystkich beneficjentów 500 plus. Dla kogo 900 zł na dziecko?

900 plus, czyli świadczenie uzupełniające

Rząd w ramach programu Nowy Ład chce uzupełnić świadczenie socjalne o 400 złotych. Chodzi oczywiście o naczelny program PIS-u – Rodzina 500 plus. 900 plus przysługiwałoby jednak nie licznym. Choć i tak to poprawa znaczna dla wielu rodzin. Przypomnijmy, że 500 plus zostało wprowadzone w 2016 roku i od tamtej pory kwota świadczenia się nie zmieniła.

900 plus. Warunki świadczenia

400 plus, czyli dodatkowe świadczenie towarzyszące 500 plus, zostało zapowiedziane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jest to odpowiedź na inne świadczenie. Jako pierwszy został zapowiedziany program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Znany szeroko jako 12 tysięcy złotych na dziecko będzie wypłacany w formie 500 zł przez dwa lata lub 1000 zł przez rok wszystkim, którzy zdecydują się na drugie i kolejne dziecko.

900 plus ma przysługiwać tym, którym świadczenie 12 tysięcy złotych nie będzie się należało. Dopłata w wysokości 400 złotych należeć się będzie na żłobek czy pobyt w klubie dziecięcym lub dziennego opiekuna. To ma pomóc matkom wrócić do pracy i zachęcić do powiększania rodzin.

Dofinansowaniem pobytu w instytucjach opieki (żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów) zostaną objęte dzieci uczęszczające do tych instytucji i niekorzystające z rodzinnego kapitału opiekuńczego, tj. dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie, pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte kapitałem i wszystkie w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca i po ukończeniu 36 miesiąca życia

- podało informację otrzymaną przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Radio Zet.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

To jednak tylko wstępne propozycje. Ministerstwo podkreśliło, że "szczegóły planowanych rozwiązań będą znane po rozpoczęciu procesu legislacyjnego projektu ustawy wprowadzającej ww. rozwiązania".

Więcej o: