1000 plus na dziecko i 400 plus na dziecko. Nie każda rodzina może liczyć na zastrzyk gotówki

Nowe świadczenia dla rodzin już w 2022 roku. Komu przysługuje 1000 plus i 400 plus? Finansowe wsparcie nie dotyczy wszystkich. Jak ubiegać się o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? Sprawdź, czego dotyczą zmiany i czy otrzymasz pieniądze. Obowiązują warunki dla świadczeniobiorców.

Nowy program wsparcia polskich rodzin ma ruszyć już w styczniu 2022 roku. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma na celu zasilić rodziny wielodzietne dodatkową gotówką. Pieniądze nie będą jednak przekazywane "do ręki" a za pomocą przelewu na konto. Obowiązuje również składanie wniosków drogą elektroniczną. Kto może ubiegać się o świadczenie? 400 plus i 1000 plus nie będzie obowiązywało wszystkich rodzin. Sprawdź czy możesz złożyć podanie o dodatkowe środki na dziecko i kiedy otrzymasz finansowe wsparcie.

Zobacz wideo Awantura w Sejmie w sprawie Turowa. Protasiewicz: "To, co rząd wyprawia w sprawie Turowa, to jest dosłownie czeski film!". Suski: "Stajecie po stronie innego państwa w sporze z Polską! Hańba!"

1000 plus i 400 plus dla kogo? Nie wszystkie rodziny mogą liczyć na pomoc

Program 1000 plus, to nowy projekt, który zgodnie z decyzją rządu ma wejść w życie już w styczniu 2022 roku. Obejmuje rodziny wielodzietne, które pozostają pod opieką rodziców, lub opiekunów prawnych. To również dofinansowanie dla dzieci, które podjęły dalszą edukację, ale nie ukończyły 20 roku życia. 400 Plus, to dodatkowe świadczenie, o które mogą ubiegać się rodzice dzieci nie objętych programem 1000 plus. Z początku zakładano, że oba świadczenia będą przysługiwać wyłącznie pełnym rodzinom, czyli według polskiego prawa, tym które pozostają w związku małżeńskim. Obecnie nie ma takiego przymusu.

Dodatek 400 plus nie przysługuje jednak, jeżeli osoba ubiegająca się o niego bezpośrednio przed urlopem wychowawczym pracowała (miała umowę o pracę) krócej niż 6 miesięcy, a w okresie urlopu wychowawczego korzysta z zasiłku macierzyńskiego, lub wykonuje pracę zarobkową uniemożliwiającą jej osobiste opiekowanie się dzieckiem. W ten sposób rząd chce uniknąć fałszywego podpisywania umów. 

Co to jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i komu przysługuje? 1000 Plus dla najmłodszych

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli tzw. 1000 plus mają dostawać jedynie ci rodzice, których drugie dziecko ma od 12. do 36. miesięcy. Pieniądze będę wypłacane zgodnie z decyzją rządu od stycznia 2022 roku, czyli wcześniej niż prognozowano. Rodziny objęte programem otrzymają wsparcie w wysokości 12 000 zł. Świadczenie będzie wypłacane w ratach na drugie i następne dzieci w rodzinie, ale jedynie drogą bankową. Obowiązuje więc posiadanie konta bankowego i rejestracja elektroniczna, celem złożenia podania. Rodzice sami zdecydują, czy chcą pobierać 1000 plus, czy rozbić to na kwotę 500 złotych, w okresie do dwóch lat. To dodatkowa pomoc, która nie przysługuje rodzinom z jednym dzieckiem.

Jak złożyć wniosek o 1000 plus? Konieczna rejestracja elektroniczna

Wniosek o 1000 plus należy złożyć przez profil zaufany. Składamy go tak samo, jak o inne świadczenia. Przykładowo, osoby które pobierają świadczenie 500 plus, na swoim panelu w serwisie PUE, Emp@tia, lub za pośrednictwem konta w banku, w zakładce świadczenia wybierają Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i postępują zgodnie z zaleceniami. Po uzupełnieniu określonych rubryk należy kliknąć "Złóż wniosek".

Więcej o: