Objawy Delty u dzieci. "Powinniśmy wykorzystywać szczepienie kokonowe"

- Szczepienia rodziców to najlepsza ochrona dzieci przed mutacją Delta koronawirusa - tłumaczą pulmonolodzy w rozmowie z RMF FM. Trzeba wiedzieć, że wariant delta wywołuje u dzieci najcięższy, objawowy przebieg zakażenia COVID-19. Jakie objawy Delty u dzieci występują?

Objawy Delty u dzieci. To powinno zaniepokoić

Naukowcy alarmują - wariant Delta wywołuje u dzieci objawowy przebieg zakażenia częściej niż wszystkie inne mutacje COVID-19. Jak ochronić dzieci? Odpowiedź może być tylko jedna – szczepiąc dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. Szczepionki dla małych dzieci wciąż nie ma, ale trwają nad nią intensywne prace.

Jakie objawy Delty u dzieci występują? Wśród najczęstszych objawów delty, które występują u dzieci zakażonych, wymienia się

  • ból głowy,
  • ból gardła,
  • problemy żołądkowe.

Właśnie problemy żołądkowe odróżniają wariant Delta od wcześniejszych mutacji COVID-19. Można więc porównać przebieg choroby u dzieci do grypy żołądkowej lub zakażenia rotawirusem.

Objawy Delty u dzieci. Najwięcej aktualnych zakażeń

W tej chwili – choć w Polsce panuje wakacyjne rozprężenie – to właśnie wariantu Delta zakażeń COVID-19 jest najwięcej. Warto podkreślić, że prawie wszystkie nowe przypadki w Wielkiej Brytanii, 90 proc. w Izraelu, 80 proc. w Hiszpanii i ponad połowa w USA to zakażenia mutacją Delta. W Polsce zakażenie mutacją Delta potwierdzono u 185 osób, a to stanowi 47 proc. wszystkich zakażeń.

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Objawy Delty u dzieci. Jak chronić dziecko?

Co można zrobić, aby ochronić dziecko przez Deltą?

Rodzic sam powinien się zaszczepić, jeśli chce chronić dziecko. Powinniśmy wykorzystywać szczepienie kokonowe, czyli podawać preparat osobom z otoczenia dziecka, nie mamy wpływu na to, że szczepionki nie można podawać osobom, które mają mniej niż 12 lat. Czekamy 

- podkreśla w rozmowie z RMF FM pulmonolog dziecięcy doktor Joanna Lange z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tylko szczepienia są należytą ochroną przed zakażeniem. A szczepienia dorosłych i starszych dzieci chronią osoby starsze i te, które nie mogą się zaszczepić – na przykład dzieci.

Więcej o: