Polski ład program. Rodzice dostaną 12 tys. zł na dziecko, jeśli spełnią jeden warunek

Polski ład program umożliwia rodzicom duży przypływ gotówki. Świadczeniobiorcy będą mogli wybrać, w jakiej formie chcą dostać pieniądze. Kluczowe znaczenie ma jedna kwestia.

Już niedługo rodzice będą mogli skorzystać z nowego programu. Dodatek zapisany w ramach Polskiego Ładu, który będzie nazywał się "Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym", zagwarantuje im porządny zastrzyk gotówki. Świadczenie będzie można pobierać, korzystając równocześnie z 500 plus oraz 300 plus bez obawy o kryterium dochodowe. Żeby dostać pieniądze, trzeba będzie jednak spełnić pewien warunek.

Polski ład program

Rodzice będą mogli dostać 12000 zł, ale dopiero na drugie, trzecie oraz każde kolejne dziecko. Z "Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego" będzie można korzystać  pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia dziecka. Jeżeli w ciągu 3 lat od narodzenia pierwszej pociechy, rodzice doczekają się kolejnej, ta kwota zostanie podwojona.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg na antenie Radia Wrocław zapowiedziała, że ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku.

W wyniku naszych rozmów i konsultacji z Polakami zdecydowaliśmy, że ma obejmować już te dzieci, które w 2022 r. będą drugimi dziećmi i będą w wieku 12 do 36 miesięcy. Czyli skutki finansowe dla rodzin, czyli to wsparcie będzie w roku 2022

- mówiła.

300 plus wniosek 2021. Pilnuj terminów, inaczej pieniądze przepadną300 plus wniosek 2021. Pilnuj terminów, inaczej pieniądze przepadną

Zobacz wideo Ida Nowakowska wybrała się z synem do Budapesztu

Prawni opiekunowie i rodzice będą mogli wybrać, czy wolą dostawać 500 zł przez dwa lata, czy 1000 zł miesięcznie przez rok. Środki trafią do rodzin także w sytuacjach, gdy jeden z rodziców zdecyduje się na samodzielną opiekę nad dzieckiem. To właśnie od rodziców będzie zależało, na co przeznaczą pieniądze.

Świadczenie skomentował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na spotkaniu z mieszkańcami Poniatowej w województwie lubelskim. Jego zdaniem program byłby dobrą szansą na skok cywilizacyjny.

Dokładamy kolejne 12 tys. złotych na drugie i trzecie dziecko w rodzinie z możliwością elastycznego skorzystania. To jest wzorzec, którzy zauważyliśmy w innych krajach, takich jak Republika Czeska, gdzie wskaźnik dzietności w ostatnich 10 latach podniósł się z poziomu 1,3 do 1,7

- twierdził cytowany przez portal dziennik.pl.

Bezwarunkowy Dochód PodstawowyBezwarunkowy Dochód Podstawowy. Pieniądze za nic? "Wspaniały program, nieróbstwo+"

Więcej o: