900 plus zamiast 500 plus? Nadchodzi rewolucja w świadczeniach. Rodzice dostaną więcej pieniędzy

900 plus zamiast 500 plus? Rząd w ramach Polskiego ładu planuje uzupełnienie świadczenia o dodatkowe 400 złotych. Nie będzie to jednak dofinansowanie przysługujące na każde dziecko. Kto otrzyma dodatkowe pieniądze?

500 plus to sztandarowy program partii rządzącej. Świadczenie zostało wprowadzone w 2016 roku i co roku korzysta z niego około 500 tysięcy Polaków. Dofinansowanie miało na celu poprawienie sytuacji demograficznej w naszym kraju. Teraz rząd planuje podnieść wysokość wypłat. W ramach Polskiego Ładu pomoc dla rodzin ma wzrosnąć do 900 zł miesięcznie na dziecko. 

Ojciec z dziećmiKiedy wypłata 500 plus w lipcu? Na pieniądze trzeba jeszcze trochę poczekać

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

900 plus na dziecko. Pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego trafią do rodzin już w przyszłym roku

400 plus, czyli dodatkowe świadczenie towarzyszące 500 plus, zostało zapowiedziane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przy okazji przekazanie informacji o szczegółach 1000 plus

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wystartuje już 1 stycznia 2021 roku. Poza 1000 plus wypłacanym na drugie lub kolejne dziecko w wieku 12-36 miesięcy, rodzicom będzie przysługiwało nowe świadczenie w wysokości 400 zł. 

Kto otrzyma dodatkowe 400 zł? Są warunki otrzymania 900 plus

Resort poinformował, że na dzieci, którym nie będzie przysługiwało 1000 plus, będzie przysługiwało 400 zł dopłaty do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Według rządzących to właśnie brak możliwości uzyskania opieki nad dzieckiem po powrocie rodziców do pracy wskazywany jest jako jeden z największych problemów wstrzymujących powiększanie rodziny.

Radio ZET zapytało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, na jakich zasadach przyznawane będzie dodatkowe dofinansowanie. Z odpowiedzi ministerstwa wynika, że 500 plus wzrośnie do 900 plus w przypadku wszystkich rodziców wychowujących małe dzieci i powierzających je opiece w instytucjach lub zatrudniających nianie.

Dofinansowaniem pobytu w instytucjach opieki (żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów) zostaną objęte dzieci uczęszczające do tych instytucji i niekorzystające z rodzinnego kapitału opiekuńczego, tj. dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie, pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte kapitałem i wszystkie w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca i po ukończeniu 36 miesiąca życia.

bon turystycznyPobranie bonu turystycznego zajmie ci chwilę. Nie musisz składać wniosku

Okazuje się jednak, że zasady przyznawania świadczenia mogą jeszcze ulec zmianie. Resort zastrzegł, że "szczegóły planowanych rozwiązań będą znane po rozpoczęciu procesu legislacyjnego projektu ustawy wprowadzającej ww. rozwiązania". Najprawdopodobniej może zostać wprowadzony maksymalny wiek dziecka uprawniający do otrzymywania dodatkowych 400 zł. 

Więcej o: