Jak wygenerować bon turystyczny? "Nie działa system. Dzwonię, ale telefon jest głuchy"

Wakacje w pełni. Jeśli chcemy zaoszczędzić na urlopie z rodziną, warto wygenerować bon turystyczny. Jak to zrobić? Przypominamy, jak wygenerować bon turystyczny i skorzystać z dofinansowania wakacji.

Jak wygenerować bon turystyczny? Kto i za co może nim zapłacić?

Polski Bon Turystyczny został wprowadzony 1 sierpnia 2020 roku. Termin wykorzystania pieniędzy mija dopiero w marcu 2022 roku. Bon turystyczny przysługuje każdemu dziecku, bez względu na dochody rodziców czy sytuację materialną. Jak czytamy na stronie zus.pl:

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Jak wygenerować bon turystyczny? Przewodnik krok po kroku

Jak wygenerować bon turystyczny? Procedura jest bardzo prosta. Trzeba założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS  (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Bon będzie dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

A potem już tylko:

  • Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  • Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  • Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem
Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Jak wygenerować bon turystyczny? Nie wszystkim działa

Niestety pojawiają się też problemy z obsługą bonu. W okresie wakacyjnym zainteresowanie bonem wzrasta. Od czerwca Polska Organizacja Turystyczna dostała wiele zgłoszeń, że do systemu nie można się na przykład zalogować. POT uruchomił więc infolinię. To miało usprawnić komunikację i obsługę programu. Problem w tym, że telefonu nikt nie odbiera.

Nie działa system. Dzwonię, ale telefon jest głuchy.
Dzwoniłem przez trzy dni. Niestety nikt nie odbiera, nawet poczta się nie włącza

- skarżą się rodzice na forach internetowych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA