Kiedy wypłata 300 plus? Pieniądze mogą do niektórych nie dotrzeć przed wrześniem

Kiedy wypłata 300 plus - zastanawiają się rodzice dzieci w wieku szkolnym. Każdy z nich myśli już o tym, że na początku września lub pod koniec wakacji będzie trzeba zakupić nowe podręczniki, zeszyty, pomoce naukowe. A to spory wydatek. Pomoc oferuje świadczenie dobry start, zwane też 300 plus.

Kiedy wypłata 300 plus na wyprawkę szkolną?

Rodzice dzieci w wieku szkolnym mają spore wydatki związane z początkiem roku szkolnego. Przychodzi ten moment pod koniec wakacji, kiedy trzeba wyposażyć dziecko w podręczniki, zeszyty, pomoce naukowe, nowe ubrania do szkoły (na pewno dziecko wyrosło ze swojego stroju sportowego czy kapci). Świadczenie dobry start ma pomóc rodzicom pokryć te wydatki.

300 plus, czyli dobry start - wniosek

Dobry start, zwany także 300 plus albo świadczeniem na wyprawkę szkolną wypłacane jest raz w roku. Wypłata dobrego startu uzależniona jest od tego, kiedy złożymy wniosek - jeśli rodzic zrobi to w lipcu lub sierpniu - dostanie pieniądze nie później niż 30 września. Jeśli natomiast wniosek zostanie zlożony w późniejszym terminie to dobry start będzie wpłacone w terminie 2 miesięcy od daty złożenia wniosku. Warto pamiętać, że termin składania wniosku o 300 plus upływa 20 listopada 2021 roku, po tym czasie wnioski nie będą już rozpatrywane.

Dobry start przysługuje na dzieci aż do ich 20. urodzin (w przypadku dzieci niepełnosprawnych o cztery lata dłużej).

Dobry start - są zmiany

Największą zmianą, jaka zaszła w 300 plus jest to, że wypłatą zajmuje się ZUS, a nie jak dotej pory organy gminne i powiatowe. Druga ważna sprawa, o której muszą pamiętać rodzice to to, że wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną, a pieniędzy nie dostajemy do ręki - wypłata świadczeń ma formę bezgotówkową. Oznacza to, że ZUS przelewa środki na wskazany podczas składania wniosku numer rachunku. Wnioski składamy przez bankowość elektroniczną lub portal

Jak można sprawdzić, czy nasz wniosek o dobry start został rozpatrzony pozytywnie? Taka informacja pojawi się na profilu PUE ZUS.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Przyznanie świadczenia nie wymaga wydania decyzji. ZUS udostępni osobie ubiegającej się o świadczenie informację o przyznaniu świadczenia dobry start na jej profilu PUE ZUS (także w przypadku złożenia wniosku przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia).

Decyzja odmowna przychodzi w takiej samej formie - odwołanie do niej możemy złożyć do Prezesa ZUS.

Więcej o: