12 tys. złotych na dziecko. Nie wszyscy otrzymają pomoc. Niektórzy mogą wiele stracić

12 tys. złotych na każde drugie i kolejne dziecko ma być walką z ubóstwem polskich rodzin. Nie wszyscy jednak dostaną szansę na wsparcie od państwa. Jakie wymogi trzeba spełnić? I kto dostanie 12 tys na dziecko? Minister zapowiada zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma być wsparciem dla rodziców, którzy padli ofiarą negatywnych skutków pandemii COVID-19. Jest elementem "Polskiego Ładu" i zgodnie z założeniem, jego funkcjonowanie przyczyni się także do pomocy w walce z ubóstwem polskich rodzin oraz tak zwanych niekorzystnych trendów demograficznych. Przepisy w tej sprawie mają wejść w życie już 1 stycznia przyszłego roku. Kto z nas może ubiegać się o świadczenie i na jakich zasadach będzie funkcjonować?

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?

Polski Ład 12 tysięcy na dziecko. Od kiedy ma ruszyć program? 12 tys. na dziecko zasady

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister rodziny i polityki Marleny Maląg, ma wystartować już 1 stycznia 2022 roku. Projekt obejmie każde drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 36 miesiąca życia. Maksymalna wysokość świadczenia ma wynosić 12 tysięcy złotych, które wypłacane będzie przez cały rok – 1 tysiąc na każdy miesiąc – lub przez dwa lata – 500 złotych na każdy miesiąc. Wybór dogodnej opcji dla rodziców leży w ich decyzji. MRiPS  zakłada, że już w pierwszym roku pomocą zostanie objęte około 410 tysięcy dzieci.

To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę – mówi minister Marlena Maląg

Wniosek o otrzymanie świadczenia może złożyć jedynie osoba do tego uprawniona, a jego wysokość nie będzie zależna od dochodów rodziny. Wypłatą i wnioskami dotyczącymi tej sprawy zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatkowe 400 złotych dla dziecka na pobyt w żłobku. Zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi

Co ciekawe, okazuje się, że wprowadzenie świadczenia Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego wpłynie także na ustawę o opiece nad dziećmi do lat trzech. Jeśli dziecko nie otrzymało  12 tysięcy od rządu, rodzic może ubiegać się o dofinansowanie na pobyt w żłobku, klubie dziecięcym czy na usługę opiekunki do dziecka. Ma ono przysługiwać w wysokości 400 złotych miesięcznie i zostanie przekazane bezpośrednio do osoby zarządzającej żłobkiem czy klubem dziecięcym. Tym wsparciem ma być objęte około 108 tysięcy dzieci.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.