Młodzi Polacy chcą mieć 2-3 dzieci. Ministerstwo Rodziny: To nas zaskoczyło

Konsultacje Strategii Demograficznej 2040 pokazują, dlaczego młodzi ludzie w Polsce boją się zakładać rodziny: brakuje im finansowego bezpieczeństwa i własnych "czterech ścian", zależy im także na elastycznych formach zatrudnienia.

Trwają konsultacje Strategii Demograficznej 2040, w ramach których przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i polityki Społecznej odwiedzają wszystkie województwa. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, powiedział, że Strategia Demograficzna 2040 to jeden z najważniejszych dokumentów na najbliższe kilkadziesiąt lat. 

Chcemy, aby do 2040 r. wskaźnik dzietności w Polsce wzrósł do 1,8

stwierdził podczas wystąpienia w Krakowie Szwed. Jak czytamy na stronie gov.pl, Strategia Demograficzna 2040 oparta jest na wynikach wykonanych na zlecenie Resortu Rodziny badaniach, które pokazują, co trzeba zrobić, żeby młodzi ludzie zakładali rodziny.

Wyprawka 300 plus300 plus. W tym roku wnioski tylko formą elektroniczną. To nie jedyna zmiana

Współczynnik dzietności i zastępowalność pokoleń

Współczynnik dzietności to średnia liczby dzieci, które przeciętna kobieta urodziłaby w ciągu swojego okresu rozrodczego. Rząd chce podnieść ten współczynnik, żeby zbliżyć się do poziomu, który gwarantuje zastępowalność pokoleń (liczba urodzeń równa liczbie zgonów). Wiceminister rodziny i polityki społecznej twierdzi, że gdy PiS objęło rządy w 2015 roku, wskaźnik dzietności wynosił 1,29 (na 100 kobiet rodziło się 129 dzieci). W 2017 roku wskaźnik ten wzrósł do ok. 1,44, a aktualnie wynosi 1,38.

Ile dzieci chcieliby Polacy? Dwoje, a nawet troje

Z badań wynika, że młodzi ludzie marzą o rodzinie z dwojgiem lub trojgiem dzieci – średnia to 2,56. Takie są marzenia młodych ludzi, którzy deklarują, że chcą mieć większą liczbę dzieci. To nas zaskoczyło

– powiedział Stanisław Szwed na antenie wtorkowej "Rozmowy Dnia" w TVP Katowice.

Zobacz wideo Obecność partnera przy porodzie. "Trzeba porozmawiać o tym wcześniej, niż w drodze na porodówkę"

Dlaczego Polacy nie mają więcej dzieci? 

Dzięki Strategii Demograficznej i jej konsultacjom, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uzyskało odpowiedzi na ważne pytania: 

Przeprowadziliśmy poszerzone badania, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, czego młodzi ludzie oczekują i jakie wskazują bariery, z powodu których nie decydują się na założenie rodziny i posiadanie potomstwa. Te główne bariery to mieszkanie oraz sprawa bezpieczeństwa finansowego, w tym pracy i jej elastycznych form

– powiedział Stanisław Szwed. Rząd stara się działać w tym zakresie. Jednym z założeń zapowiedzianego programu Nowy Ład ma być pomoc w spłacie kredytu na mieszkanie. Inne, to obiecane świadczenie 12 tys. na drugie i kolejne dziecko. Uważacie, że to pomoże? Dajcie znać w komentarzach.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Więcej o: