12 tys. na dziecko już za kilka miesięcy. "Będziemy wprowadzać takie zachęty"

12 tys. na drugie dziecko. Minister Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziała też inne rozwiązania dla rodzin z dziećmi. Mają przyczynić się do związku współczynnika dzietności w naszym kraju.

12 tys. na drugie dziecko, czyli kapitał rodzicielski to planowane przez rząd, kolejne świadczenie dla Polaków, które ma ich zachęcić do powiększania rodzin, a jednocześnie do szybkiego powrotu na rynek pracy. 12 tys. na drugie dziecko ma się pojawić w ramach programu Nowy Ład. Ma być kolejną zachętą dla Polaków do powiększania swoich rodzin, a jednocześnie nakłaniać ich do szybkiego powrotu do pracy. Nie każdy otrzyma jednak to świadczenie, trzeba spełnić kilka warunków, inaczej niż w przypadku 500 plus, które rodzice otrzymują bezwarunkowo. 

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

12 tys. na drugie dziecko, 24 tys. na trzecie

Kapitał rodzicielski, zgodnie z założeniami programu, nie będzie przysługiwał wszystkim. Aby liczyć na tak duży zastrzyk środków, trzeba mieć minimum dwie pociechy. Rodzice dwójki dzieci będą mogli otrzymać 12 tys. zł, a na trzecie i kolejne dziecko przysługuje im drugie tyle. 12. tys. na drugie dziecko to świadczenie, które ma być przeznaczone na opiekę nad dziećmi - złobek, nianię etc. tak, aby oboje rodzice wrócili jak najszybciej do pracy. 

Zobacz wideo 10 rzeczy, o których warto pamiętać w ciąży - dla własnego samopoczucia i zdrowia dziecka

12 tys. na drugie dziecko - kiedy wypłata?

W wyniku naszych rozmów i konsultacji z Polakami zdecydowaliśmy, że ma obejmować już te dzieci, które w 2022 r. będą drugimi dziećmi i będą w wieku 12 do 36 miesięcy. Czyli skutki finansowe dla rodzin, czyli to wsparcie będzie w roku 2022

-  mówiła na antenie Radia Wrocław Marlena Maląg - minister Rodziny i Polityki Społecznej. Maląg  zapowiedziała, że ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Bezpieczne wakacje w BieńkówceUrlop wychowawczy 2021. Niektórzy mogą dostać nawet 535 zł zasiłku

12 tys. na drugie dziecko i działania na rynku pracy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej skoncentrowało się na zmianach mających ułatwić młodym Polakom decyzję o założeniu rodziny i to nie 2+1, a raczej 2+2 lub 2+3. Jednocześnie resort ma pomóc rodzicom w miarę szybko wracać na rynek pracy.

Będziemy wprowadzać takie zachęty, które przede wszystkim młodym ludziom ułatwią decyzję, że wchodzą w związek małżeński i rodzi się pierwsze dziecko i kolejne dzieci. Dlatego robimy wszystko, aby takie mechanizmy zostały wprowadzone. Mamy 500+, będzie teraz kapitał rodzicielski, kapitał opiekuńczy. Myślę, że działania, które są jeszcze niezwykle potrzebne są z zakresu rynku pracy

- podkreśliła Maląg w wypowiedzi dla Radia Wrocław. Oprócz tego w czasie XVI Zjazdu Klubów Gazety Polskiej zapowiedziała: 

Będziemy walczyć o doprowadzenie do stabilnych umów o pracę dla młodych ludzi do 40. roku życia, aby już druga umowa była na czas nieokreślony, żeby to było w przedziale 15 miesięcy Istotne są również elastyczne formy pracy - zdalna, hybrydowa, to są rozwiązania dla mamy i taty, aby można łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym - zapowiedziała minister rodziny.
Więcej o: