500 plus: brak środków na świadczenie? "Trzeba to uczciwie powiedzieć"

500 plus - rządowy program wsparcia rodzin ma zostać wstrzymany? Walka z epidemią koronawirusa wymaga wielkich nakładów finansowych. Rządzący szukają więc oszczędności gdzie się da.

500 plus, chociaż jest świadczeniem, które funkcjonuje od pierwszego kwietnia 2016 roku, regularnie wzbudza kontrowersje. Od początku pandemii koronawirusa, świadczeniobiorcy obawiają się, że z racji dużych wydatków ponoszonych przez rząd na walkę z koronawirusem, świadczenie 500 plus może zostać wstrzymane.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

500 plus za wszelką cenę?

Mimo panującej epidemii koronawirusa i dużych wydatków rządu na walkę z chorobą nikt do tej pory nie zdecydował się na choćby czasowe wstrzymanie wypłaty świadczenia. Rządzący wiedzą, że oznaczałoby to spadek poparcia więc szukają oszczędności gdzie się da, żeby utrzymać wypłatę 500 plus i nie odbierać Polakom raz przyznanych środków.

500 plus zagrożone? 

Transfery są dobre tylko wtedy, gdy nie odbywają się kosztem innych grup społecznych. Skoro na skutek pandemii brakuje nam pieniędzy na realizację świadczeń społecznych, to należy poszukać sposobu ich ograniczenia

- powiedział "Rzeczpospolitej" Zbigniew Girzyński, poseł, który opuścił szeregi PiS.

Zobacz wideo Pozycja przy rodzeniu do uwzględnienia w planie porodu! "Dziecka nie rodzi się na leżąco"
Jeżeli nie mamy na ten program środków, to trzeba to uczciwie powiedzieć

- dodał Girzyński. Na razie nie ma żadnych oficjalnych informacji dotyczących wstrzymania wypłaty świadczenia 500 plus. 

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Dodatkowe 1200 zł dla dorosłego i 600 zł na dziecko. Wyniki badania (zdjęcie ilustracyjne)Bezwarunkowy dochód podstawowy. 1200 zł dla każdego, dla rodzin dużo więcej

500 plus - "finansowy fundament wsparcia rodzin"

Na stronie gov.pl czytamy, że program rodzina 500+ jest "finansowym fundamentem wsparcia rodzin", głównym instrumentem polityki rodzinnej i realizuje trzy główne cele: 

  • poprawa sytuacji demograficznej;
  • redukcja ubóstwa wśród najmłodszych;
  • inwestycja w rodzinę.
Program "Rodzina 500+" jest najbardziej znaczącą i realnie odczuwalną pomocą finansową ze strony państwa dla rodzin wychowujących dzieci

- czytamy na rządowej stronie. Mimo że wielu świadczeniobiorców ma zastrzeżenia do formy wsparcia czy wysokości świadczenia, pozostaje ono niezmienne. 

Więcej o: