Urlop wychowawczy 2021. Niektórzy mogą dostać nawet 535 zł zasiłku

Urlop wychowawczy 2021 to bezpłatne wolne, z którego mogą skorzystać wyłącznie osoby zatrudnione na etacie. Urlop wychowawczy nie musi oznaczać braku wpływów na konto. Zasiłek rodzinny i dodatki do niego ratują domowy budżet.

Urlop wychowawczy 2021 rządzi się swoimi prawami. Nie każdemu przysługuje. Żeby skorzystać z urlopu wychowawczego, trzeba być pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę (mieć opłacane składki ZUS) i mieć minimum półroczny staż pracy (ogółem, nie musi być u jednego pracodawcy). 

Urlop wychowawczy 2021 - wymiar wolnego

Urlop wychowawczy 2021 może trwać aż 36 miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że to urlop przysługujący obojgu rodzicom. Jeśli jeden z nich wykorzysta np. 34 miesiące, drugiemu zostaną zaledwie dwa miesiące. Najczęściej urlop rodzice wykorzystują w proporcjach przynajmniej 35 + 1. Jeśli tylko jeden rodzic bierze wolne, ma 35 miesięcy, a pozostały miesiąc dla drugiego rodzica przepada.  

Zobacz wideo Skąposzczety (czyli dżdżownice) opanowały świat. I bardzo dobrze [PRACOWNIA BRONKA]

Urlop wychowawczy 2021 - do kiedy można wykorzystać?

Urlop wychowawczy 2021 przysługuje rodzicom, których pociecha ma mniej niż sześć lat. Jeśli zaś mamy do czynienia z dzieckiem niepełnosprawnym, jego rodzice mają na wykorzystanie urlopu wychowawczego znacznie więcej czasu. Mogą to zrobić do 18. urodzin swojej pociechy. Aby skorzystać z urlopu wychowawczego, dany rodzic musi złożyć wniosek o jego udzielenie u pracodawcy. Wniosek ten musi złożyć minimum trzy tygodnie przed dniem, kiedy planuje iść na urlop. Warto jednak pamiętać, ze pracodawca może nie zgodzić się na taki urlop.

Urlop wychowawczy 2021 - bez świadczeń?

Urlop wychowawczy 2021 jest zasadniczo bezpłatny. Rodzic nie otrzymuje w tym czasie wynagrodzenia od pracodawcy. Ma jednak opłacane składki emerytalno-rentowe oraz zdrowotne w ZUS-ie. Pracownik, który przechodzi na urlop wychowawczy 2021 nie musi być całkowicie pozbawiony środków do życia. Może się postarać o zasiłek rodzinny (od 95 do 135 zł miesięcznie), a także dodatek do tego zasiłku wynoszący 400 zł. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA