Urlop macierzyński 2021. Czy każdej mamie należy się zasiłek? ZUS planuje zmiany w wypłatach pieniędzy

Świeżo upieczone mamy, które są zatrudnione na umowę o pracę i korzystają z urlopu macierzyńskiego, otrzymują w tym czasie zasiłek macierzyński. Jednak wkrótce mogą być pewne utrudnienia w tej kwestii. ZUS chce ograniczyć wyłudzenia i w tym celu zamierza wstrzymać wypłaty pieniędzy dla niektórych mam.

Urlop macierzyński to zagwarantowane przepisami zwolnienie z pracy, dzięki któremu kobieta po porodzie może się zregenerować i opiekować się dzieckiem w ciągu pierwszych tygodni jego życia. Długość urlopu macierzyńskiego jest zależna od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu.

Urlop macierzyński 2021. Ile trwa? 

Urlop macierzyński 2021 rozkłada się następująco:

  • 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci,
  • 33 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci,
  • 35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci,
  • 37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Urlop macierzyński i urlop ojcowski. Liczba dni wolnych zależy od kilku czynnikówUrlop macierzyński i urlop ojcowski. Liczba dni wolnych zależy od kilku czynników

Urlop macierzyński 2021. Ile pieniędzy otrzymuje świeżo upieczona mama?

W czasie urlopu macierzyńskiego kobiecie, która z niego korzysta należy się zasiłek macierzyński. Czy każda z kobiet bez problemu będzie otrzymywać pieniądze? Do tej pory tak było, ale wkrótce może się to zmienić.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z tym, co czytamy na wyborcza.biz, chce wprowadzić ważną zmianę w zasadach dotyczących wypłacania świadczeń świeżo upieczonym mamom, a mianowicie - planuje wstrzymać wypłatę świadczenia na pewien okres. Nie do końca, ile kobieta po urlopie macierzyńskim musiałaby wyczekiwać na zasiłek. 

Niestety, duża część społeczeństwa próbuje wykorzystywać luki systemu i zwyczajnie wyłudzić świadczenia. Tak też może być i w tym przypadku. Jeśli bowiem kobieta zatrudnia się cztery czy pięć miesięcy po zajściu w ciążę, można mieć wrażenie, że robi to tylko po to, aby dostać zasiłek macierzyński

- powiedział wyborczej.biz Jeremi Mordasewicz, były członek rady nadzorczej ZUS. 

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?
Więcej o: