Wstrzymany zasiłek macierzyński? ZUS chce zmian w przepisach

Zasiłek macierzyński czekają zmiany? Chodzi o to, żeby Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógł się uchronić przed wyłudzeniami świadczenia. Niektóre mamy, które nie opłacały wcześniej składek, zatrudniają się fikcyjnie, żeby zapewnić sobie zasiłek macierzyński. ZUS chce im to utrudnić.

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kobietom, które urodziły dziecko (lub dzieci) i przebywają na urlopie macierzyńskim. Przysługuje oczywiście tym, które opłacały wcześniej składki ubezpieczenia chorobowego. ZUS chce wprowadzić ważne zmiany.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Zasiłek macierzyński - ile czasu trwa urlop?

Długość urlopu macierzyńskiego nie dla każdego musi być taka sama. Zależy to od ilości dzieci, jakie pojawiły się na świecie. Tym sposobem:  uwarunkowana jest ilością urodzonych w trakcie jednego porodu dzieci. Wynosi on odpowiednio:

  • w przypadku urodzenia jednego dziecka - 20 tygodni;
  • w przypadku urodzenia bliźniaków - 31 tygodni;
  • w przypadku urodzenia trojaczków - 33 tygodnie; 
  • w przypadku urodzenia czworaczków - 35 tygodni;
  • w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci - 37 tygodni.
Zobacz wideo

Zasiłek macierzyński - ZUS chce ograniczeń w wypłatach świadczenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z tym, co czytamy na wyborcza.biz, chce wprowadzić ważną zmianę w zasadach dotyczących wypłacania świadczeń świeżo upieczonym mamom. Zasiłek macierzyński nie będzie wypłacany bezpośrednio po urodzeniu dziecka, jeśli umowa o pracę mamy była podpisana niedługo przed narodzinami pociechy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce w ten sposób ograniczyć ilość przypadków, gdy kobiety zatrudniają się fikcyjnie, żeby przejść na utrzymanie ZUS-u. Nie do końca wiadomo jeszcze jak długi byłby okres wyczekiwania na zasiłek.

500 plus do ZUSU nie każdemu sie podobają zmianyŚwiadczenie wychowawcze. Ważne zmiany w programie 500 plus

Niestety, duża część społeczeństwa próbuje wykorzystywać luki systemu i zwyczajnie wyłudzić świadczenia. Tak też może być i w tym przypadku. Jeśli bowiem kobieta zatrudnia się cztery czy pięć miesięcy po zajściu w ciążę, można mieć wrażenie, że robi to tylko po to, aby dostać zasiłek macierzyński

- powiedział wyborczej.biz Jeremi Mordasewicz, były członek rady nadzorczej ZUS.

Więcej o: