Jak wykorzystać bon turystyczny? Zastrzyk gotówki na wakacje dostępny od zaraz

Wyjeżdżacie na wakacje z dziećmi? Można oszczędzić na wakacjach i skorzystać z bonu turystycznego, ale trzeba pamiętać o kilku warunkach. Podpowiadamy, jak wykorzystać bon turystyczny.

Jak wykorzystać bon turystyczny? Kto i za co może nim zapłacić?

Przypomnijmy podstawowe wiadomości, polski Bon Turystyczny został wprowadzony 1 sierpnia 2020 roku. Można z niego skorzystać do marca 2022 roku. Bon turystyczny przysługuje każdemu dziecku, bez względu na dochody rodziców czy sytuację materialną. Jak czytamy na stronie zus.pl:

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Jak wykorzystać bon turystyczny? Przewodnik krok po kroku

Jak wykorzystać bon turystyczny? Na początek należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS  (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Bon będzie dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Kolejne kroki przedstawiamy poniżej:

  • Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  • Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  • Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem.
Więcej o: