Świadczenie wychowawcze: są trzy ważne zmiany w 500 plus

Świadczenie wychowawcze to środki, które trafiają do rodzin z dziećmi. Mają za zadanie wesprzeć rodziców w zaspokajaniu potrzeb swoich pociech. Teraz świadczenie czekają ważne zmiany, które pozwolą zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Świadczenie wychowawcze, to nic innego jak 500 plus. Środki przyznawane na każde dziecko, które mają w założeniu pomóc rodzicom w zaspokajaniu ich potrzeb. 500 zł co miesiąc przyznawane na każde dziecko można więc przeznaczyć na:

  • sportowe zajęcia dodatkowe;
  • naukę języków obcych;
  • pomoce naukowe;
  • odzież i obuwie;
  • zabawki;
  • kino, teatr, muzea etc.;
  • wyjazdy wakacyjne i wycieczki.

Nikt nie weryfikuje tego, na co te pieniądze są w istocie wydawane.

Świadczenie wychowawcze - trzy ważne zmiany

Świadczenie wychowawcze stoi u progu ważnych zmian. Po pierwsze środki ze świadczenia 500 plus nie będą już wypłacane do ręki. Niemożliwe będzie więc pobieranie świadczenia w formie przekazu pocztowego, środków nie odbierzemy w okienku na poczcie. Będą świadczeniobiorcom przekazywane w formie bezgotówkowej, czyli przelewem na konto. Inna zmiana dotyczy obsługi całego świadczenia. Do tej pory zajmowały się nim samorządy. Pieniądze dostawaliśmy więc od wójta, prezydenta miasta  lub burmistrza. Zmiany przewidują, że obsługą świadczenia ma się zająć Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Już od 1 stycznia 2022 roku ZUS będzie wypłacał przyznawane świadczenia wychowawcze, a od 1 lutego 2022 roku będzie odpowiedzialny też za przyjmowanie wniosków na kolejny okres rozpoczynający się 1 czerwca 2022 roku. Kolejna ważna zamiana dotyczy sposobu składania wniosków. Nie zrobimy już tego w urzędzie, a jedynie online.

Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu Rodzina 500 plus wnioski były składane tylko elektronicznie i tylko raz

 - powiedziała w maju minister rodziny Marlena Maląg.

Zobacz wideo Obecność partnera przy porodzie. "Trzeba porozmawiać o tym wcześniej, niż w drodze na porodówkę"

Świadczenie wychowawcze - po co te zmiany?

Zmiany w świadczeniu mają zapewnić duże oszczędności w budżecie. Wyliczono, że nawet 3 mld złotych. W takiej sytuacji nasuwa się pytanie o waloryzację świadczenia, jednak nie ma jeszcze o tym mowy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA