Alimenty na dziecko 2021. Premier zapowiada ważne zmiany: "Przystąpimy bardzo szybko do prac legislacyjnych"

Alimenty dostaną już nie tylko dzieci rozwodników. Mają być też wypłacane m.in. przez sprawców wypadków, w których dzieci straciły rodzica. Premier zapowiada: "Przystąpimy bardzo szybko do prac legislacyjnych".

Alimenty na dziecko 2021 to obowiązek współfinansowania potrzeb dziecka. Alimenty najczęściej są zasądzane w sytuacji rozwodu rodziców. Dziecko zostaje wtedy z jednym z rodziców, a drugi ma obowiązek partycypować w kosztach jego utrzymania. 

Tego można było się spodziewać. Piękna słoneczna pogoda i wysoka temperatura zachęcają do wypoczynku nad wodą. W ubiegłym tygodniu pokazywaliśmy jak wypoczywaliście na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Jeziora były dosłownie oblężone. Nie inaczej jest w Lublinie. W sobotę nasz fotoreporter wybrał się z aparatem na kompleks basenów Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim.
To miejsce szczególnie upodobali sobie mieszkańcy Lublina. Mogą wypocząć, opalać się na trawie lub wygodnych leżakach, zejść lody czy wypić zimne piwo. I oczywiście kąpać się w jednym z kilku basenów. W sobotę sporo też było rodziców z dziećmi. Te najmłodsze mogą pluskać się w brodziku z fontannami lub bawić się na tematycznym placu zabaw - wyspa skarbów.
Tradycyjnie też oblegane były zjeżdżalnie. Aby z nich skorzystać trzeba było swoje odstać.
Kompleks basenów Słoneczny Wrotków jest czynny codziennie w godzinach 9 - 20. Bilety kosztują 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy dla młodzieży szkolnej) i 5 zł (dla najmłodszych dzieci, do 7. roku życia).Opieka na dziecko - 2 dni wolnego na wycieczkę, basen lub kino

Alimenty na dziecko 2021 - na co są przeznaczone?

Alimenty na dziecko 2021 to środki przeznaczone na jego utrzymanie. Sąd je zasądza po zebraniu informacji na temat rzeczywistych potrzeb danego dziecka i możliwości finansowych rodzica. Potrzeby dziecka to nie tylko jedzenie i mieszkanie, ale też:

  • zajęcia dodatkowe;
  • korepetycje;
  • wakacje oraz wycieczki szkolne;
  • zabawki;
  • inne, związane z rozrywką i wypoczynkiem.

Ojciec i matka powinni ponosić takie same koszty utrzymania swojego dziecka. Gdy sąd oszacuje, ile pieniędzy trzeba, aby zaspokoić potrzeby danego dziecka, podzieli tę sumę na pół. Często dzieje się tak, że większa część tej kwoty spoczywa na rodzicu płacącym alimenty, niż na tym, z którym mieszka dziecko, bo sama opieka też jest traktowana jako koszt alimentacyjny.

Zobacz wideo Co czyni rekiny tak przerażającymi? Poza szczękami oczywiście [PRACOWNIA BRONKA]

Alimenty na dziecko 2021 - ile czasu trzeba je płacić?

Tu nie ma znaczenia wiek dziecka, ani fakt, czy się uczy. O tym, jak długo rodzic musi płacić alimenty decyduje sąd. Jego decyzja w dużej mierze zależy od tego, czy dane dziecko jest już w stanie samo się utrzymać.

'Bajkowa niedziela' w Myślęcinku12 tys. na dziecko. "Nie przybędzie dzieci, a opóźni się powrót kobiet do pracy"

Alimenty na dziecko 2021 - minimalna kwota

Przepisy kodeksu rodzinnego nie określają minimalnej kwoty alimentów. Sąd, określając ich wysokość bierze pod uwagę tzw. usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, czyli to, ile na utrzymanie danego dziecka potrzeba pieniędzy. Możliwe więc, że dziecko chorujące na jakieś przewlekłe choroby, będzie miało zasądzone wyższe alimenty, niż zupełnie zdrowe dziecko, bo sąd bierze pod uwagę koszty leczenia, leków etc. Określając wysokość alimentów, sąd bierze też pod uwagę możliwości finansowe rodzica, który ma alimenty płacić, jednak często, zamiast jego realnych zarobków bierze pod rozwagę możliwości zarobkowania na zajmowanym przez niego stanowisku. Ustalenie kwoty alimentów jest wypadkową wielu czynników i w każdym wypadku wygląda nieco inaczej.

Alimenty na dzieci poszkodowane w wypadku. Premier zapowiada zmiany w prawie

W minioną sobotę na drodze woj. nr 871 w Stalowej Woli, 37-letni pijany kierowca zderzył się z innym samochodem. W wyniku wypadku zginęli rodzice trójki dzieci. Premier Mateusz Morawiecki chce, żeby sprawcy podobnych wypadków ponosili koszty utrzymania osieroconych dzieci.

Dzisiaj rano zakończyłem proces przyznawania rent specjalnych dla dzieci, które zostały osierocone

- powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej. 

Chcę z całą mocą powiedzieć, że przystąpimy bardzo szybko także do prac legislacyjnych, które będą bardzo jasno określały odpowiedzialność osób prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu

- dodał. Zapowiedział, że będzie to nie tylko karna odpowiedzialność, ale też obowiązek płacenia alimentów osobom, które pozostały przy życiu - członkom rodziny, poszkodowanym. 

Więcej o: