Opieka na dziecko - 2 dni wolnego na wycieczkę, basen lub kino. Nie wszyscy wiedzą o tej możliwości

Opieka na dziecko 2 dni to przywilej rodziców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Mają możliwość wziąć pełnopłatne wolne i spędzić ze swoimi pociechami czas jak tylko im się podoba. Warto o tym pamiętać.

Opieka na dziecko 2 dni to wspaniały bonus dla pracowników. W każdym roku rodzicom przysługują dwa dni (lub 16 godzin) dodatkowego pełnopłatnego wolnego, które mogą wykorzystać na opiekę nad dzieckiem. Co ważne: dziecko nie musi być wtedy chore, nie jest to rodzaj zwolnienia lekarskiego. Rodzice mogą się podzielić tym wolnym - każde może wziąć jeden dzień.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Opieka na dziecko 2 dni - komu przysługuje?

Opieka na dziecko 2 dni to przywilej pracowników, który wynika z art. 188 Kodeksu pracy. To nic innego jak zwolnienie z pracy w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. Może je wykorzystać jeden rodzic, lub rodzice mogą się nimi podzielić. Warto wiedzieć, że rodzice w tym przypadku nie muszą być małżeństwem, jednak przysługuje tylko tym, których pociecha nie ukończyła jeszcze 14 lat. Niestety wymiar tego wolnego jest taki sam przy jednym, jak i piątce dzieci i przysługuje tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Ważne jednak, że jeśli w danym roku nie wykorzystamy przysługujących dni, a zmienimy pracę, "powędrują" z nami do nowej". 

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Opieka na dziecko 2 dni - kto z niej nie skorzysta?

Opieka na dziecko 2 dni nie jest przywilejem wszystkich rodziców. Z tego wolnego mogą skorzystać tylko ci, którzy są zatrudnieni na etat. Z dodatkowych 2 dni wolnego na dziecko nie skorzystają zatem ci, którzy pracują na umowie zlecenie lub umowie o dzieło. 

Elizabeth na własnych nogach poszła do ołtarza.Doznała urazu kręgosłupa podczas traumatycznego porodu. Poszła do ołtarza

Opieka na dziecko 2 dni - jakto załatwić

Żeby wziąć wolne na opiekę nad zdrowym dzieckiem, trzeba złożyć u swojego pracodawcy odpowiedni wniosek. Może on nie udzielić nam wolnego we wskazanym przez nas terminie, wtedy należy ustalić, jaki byłby najodpowiedniejszy. Opieka na dziecko 2 dni to pełnopłatne wolne, co oznacza, że nasze wynagrodzenie w danym miesiącu nie zostanie w żaden sposób pomniejszone z tego powodu. 

Więcej o: