Zasiłek macierzyński 2021. Kobieta może zdecydować o jego wysokości

Zasiłek macierzyński 2021. Kobieta w pewnym zakresie może zdecydować o jego wysokości i czasie, przez jaki będzie jej wypłacany. Musi jednak spełnić warunki, aby ten został jej w ogóle przyznany.

Zasiłek macierzyński 2021 to świadczenie, które jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mamom przebywającym na urlopie macierzyńskim. Zasiłek macierzyński 2021 przysługuje kobietom, które opłacały składki ubezpieczenia chorobowego. 

Zasiłek macierzyński 2021 - ile wynosi?

Zasiłek macierzyński 2021 może mieć różną wysokość. Jeśli mama zdecyduje, że chce razem wykorzystywać urlop macierzyński i rodzicielski (to w sumie 52 tygodnie), wtedy przez cały ten okres będzie dostawać 80 procent swojego średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy pracy. To wszystko pod warunkiem, że przed upływem 21 dni od porodu złoży stosowny wniosek u pracodawcy. Jeśli nie zrobi tego we wskazanym terminie, automatycznie otrzyma 100 procent swojego średniego wynagrodzenia przez 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz przez 6 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z kolei przez następne tygodnie będzie już dostawać tylko 60 procent średniego wynagrodzenia. Wszystkie informacje dotyczące tego, jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego znajdują się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz wideo Położna – od kiedy i jak długo można liczyć na jej pomoc? Jak znaleźć najlepszą dla siebie?

Zasiłek macierzyński 2021 - jak złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Nie trzeba tego robić. Urlop macierzyński zaczyna się automatycznie. Przyszłe mamy mogą jednak rozpocząć go wcześniej, do sześciu tygodni przed porodem. Jeśli się na to zdecydują, muszą wcześniej złożenie wniosek, a po urodzeniu dziecka urlop zostaje skrócony o ilość tygodni już wykorzystaną. Warto pamiętać, że w przypadku ciąży mnogich, kobiecie należy się dłuższy urlop macierzyński. W przypadku bliźniaków trwa on 31 tygodni, trojaczków - 33 tygodnie, czworaczków - 35 tygodni, a w przypadku jeszcze większej liczby potomków - aż 37 tygodni

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.