Bon turystyczny wniosek online. "Zwracamy większą uwagę na to, gdzie wędrują pieniądze"

Bon turystyczny to świetny pomysł na zaoszczędzenie kilkuset złotych podczas wakacji. Co zrobić, aby uzyskać bon turystyczny? Wniosek online to pierwszy krok.

Bon turystyczny wniosek online. Wakacje spędzimy w Polsce

Wakacje trwają już w najlepsze. W tym roku Polacy chcą wyjeżdżać jeszcze bardziej niż zwykle, a jak tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów:

Pandemia nasiliła wśród Polaków swoisty patriotyzm gospodarczy. Zwracamy większą uwagę na to, gdzie wędrują nasze pieniądze i jak możemy wspomóc dotknięte kryzysem biznesy. To wyraz solidarności, ale także myślenia o tym, co stanie się po pandemii.

Nic dziwnego, że chcemy zostawiać pieniądze w polskich hotelach i korzystać z polskich atrakcji. Pamiętajmy więc o bonie turystycznym, który przysługuje każdemu dziecku.

Bon turystyczny wniosek online. Kto i za co może nim zapłacić?

Przypomnijmy kilka podstawowych informacji. Polski Bon Turystyczny został wprowadzony 1 sierpnia 2020 roku. Jego ważność nie przepadła wraz z końcem wakacji 2020. Wciąż możemy z niego skorzystać, a termin wykorzystania pieniędzy upływa w marcu 2022 roku.

Komu należy się bon turystyczny? Bon turystyczny przysługuje każdemu dziecku, bez względu na dochody rodziców czy sytuację materialną. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon turystyczny w wysokości 500 zł.

Bon turystyczny wniosek online. Przewodnik krok po kroku

O bon turystyczny trzeba wystąpić online.  Wypełnienie wniosku, aktywacja i pobranie bonu są bardzo proste. Na początek należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS  (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Bon turystyczny będzie dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Przygotowaliśmy krótką ściągawkę, jak zrealizować bon turystyczny. Oto kolejne kroki:

  • Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  • Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  • Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem
Więcej o: