Dobry start już ruszył, ale pojawiły się zmiany. Żeby dostać 300 plus, trzeba spełnić jeden warunek

Dobry start to rządowy program, dzięki któremu, rodzice otrzymają świadczenie na wyprawkę szkolną dla dziecka. 1 lipca ruszył nabór wniosków i jak informuje komunikat na stronie rządu: rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Jednak wraz ze spływającymi wnioskami, pojawiły się drobne zmiany. Żeby dostać 300 zł, trzeba spełnić jeden warunek.

W roku szkolnym 2021/2022 Dobry start będzie wypłacany i przyznawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ubiegłych latach, czyli od 2018 roku, interesanci zgłaszali się do gminnych i powiatowych organów właściwych. Ponadto wnioski będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej, a obsługą całego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji
Na platformie PUE ZUS stworzyliśmy specjalny kreator, który pomoże uniknąć błędów przy składaniu wniosków

– mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z prośbą o pomoc w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku o 300 plus można zgłosić się do pracowników ZUS-u.

Dobry start: kto może skorzystać ze świadczenia?

Ze świadczenia mogą skorzystać rodzice dzieci, które uczęszczają do szkoły. 300 złotych na wyprawkę szkolną dla dziecka to jednorazowa wypłata, ale dedykowana nie tylko najmłodszym uczniom. Również ci starsi uczniowie - do 20. roku życia, otrzymają pieniądze. W przypadku osób z orzeczeniem o niepełnosprawności świadczenie będzie przyznawane do 24. roku życia. 

Nie obejmuje jednak ono dzieci, które uczęszczają do przedszkola czy zerówki. Także studenci nie dostaną od rządu dodatkowej gotówki.

Dobry start: jak składać wnioski?

Od tego roku wnioski można składać tylko drogą elektroniczną. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podkreśla dobitnie, że rodzice, którzy do tej pory składali wnioski o świadczenie "Dobry Start" poprzez:

  • bankowość elektroniczną,
  • PUE ZUS,
  • system Empatia

nie zauważą zmian.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.