Zmiany w 500 plus. Nowelizacja ustawy o 500 plus przyniesie wielkie oszczędności

500 plus czekają zmiany. Od 2022 roku zmieni się między innymi sposób przyznawania świadczenia. Zmiany mają pozwolić zaoszczędzić nawet 3 mld złotych. Co musimy wiedzieć o nowej formie świadczenia? Jakie zmiany w 500 plus zostaną wprowadzone?

Zmiany w 500 plus. Co się zmieni?

Polski Ład przygotował prawdziwą rewolucję w wielu świadczeniach socjalnych. Między innymi w 500 plus. Program Rodzina 500 Plus przejdzie zmiany.

Poinformowała o tym Polska Agencja Prasowa. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje  nad nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która reguluje funkcjonowanie programu "Rodzina 500 plus"

Najważniejsza zmiana w 500 plus dotyczy tego, że nie będzie już pieniędzy przyznawanych do ręki. Rząd wykluczył bowiem przyznawanie świadczenia w formie przekazu pocztowego czy odbiór pieniędzy w okienku na poczcie. 500 plus można dostać jedynie bezgotówkowo, czyli przelewem na konto.

Od 2022 roku nie będzie można także złożyć wniosków w urzędzie. Wniosek o 500 plus złożymy tylko on-line.

Ostatnią, ale kluczową zmianą jest zmiana instytucji, która zajmowała się świadczeniem. Już nie samorządy i wójt czy burmistrz przyznają pieniądze, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Zmiany w 500 plus. Od 1 czerwca 2022 roku

Te zmiany zostaną wprowadzone w życie dopiero od 2022 roku, a dokładniej od 1 czerwca 2022 roku.  Rodziny przejdą pod opiekę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 1 czerwca 2022, gdy skończy się okres rozliczeniowy zarządzany jeszcze przez samorządy.

Zmiany w 500 plus. Wielkie zmiany, wielkie oszczędności

Zmiany są podyktowana potrzebą oszczędności w budżecie. Rząd wyliczył, że nowelizacja ustawy o 500 plus przyniesie wielkie oszczędności, nawet 3 mld złotych Nie ma jednak mowy o waloryzacji świadczenia.

Na obsłudze 500 plus samorządy zarobiły w latach 2016-2020 1,6 mld zł. Pieniądze te trafiały przede wszystkim na pensje urzędników. Zmiana instytucji  zmniejszy płynność finansową samorządów i ograniczy możliwości finansowe samorządów.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT DOWIESZ SIĘ TU:  Zmiany w 500 plus pewne. Wyliczono, ile powinno wynosić świadczenie po waloryzacji

Więcej o:
Copyright © Agora SA