Świadczenie rodzicielskie. Rodzice jedynaka dostaną mniej niż rodzice trojaczków

Świadczenie rodzicielskie jest ważną formą wsparcia dla osób, które zostały rodzicami, a nie mają prawa np. do zasiłku macierzyńskiego. Nie pokryje wszystkich potrzeb rodziny, która się powiększyła, jednak pomoże załatać dziurę w domowym budżecie.

Świadczenie rodzicielskie to jedno ze świadczeń rodzinnych. Jest przyznawane osobom, które ze względu na formę zatrudnienia nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie rodzicielskie jest więc wsparciem dla osób, które zostały rodzicami, a są zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, są studentami, bezrobotnymi lub rolnikami. 

Świadczenie rodzicielskie - ile wynosi?

Świadczenie rodzicielskie zostało wprowadzone w 2016 roku, za czasów, gdy Ministrem Pracy i Polityki Społecznej był Władysław Kosiniak-Kamysz. Z tego powodu potocznie nazywa się je "kosiniakowym". Świadczenie rodzicielskie dla wszystkich wynosi tyle samo. Jest to 1000 złotych wypłacane co miesiąc. Świadczenie to nie jest więc uzależnione od dochodów, nie podlega opodatkowaniu.

Zobacz wideo Hartowanie brodawek sutkowych przed porodem - najczęściej pojawiający się mit i "dobra rada"?

Świadczenie rodzicielskie - na jaki okres przysługuje?

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie gov.pl, okres, przez jaki można pobierać "kosiankowe" jest uzależniony od ilości dzieci, jakie przyszły na świat (także w przypadku przysposobienia dziecka lub objęcia go opieką). Wygląda to następująco:

  • 52 tygodnie - w przypadku urodzenia jednego dziecka, 
  • 65 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci;
  • 67 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci;
  • 69 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci;
  • 71 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Wszystko to określa to ustawa o świadczeniach rodzinnych.

Świadczenie rodzicielskie - komu przysługuje?

Przede wszystkim matce, ale przy spełnieniu określonych wymagań, mogą się o nie starać również m.in.: ojciec dziecka, opiekun faktyczny dziecka, rodzina zastępcza, osoba, która przysposobiła dziecko.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.