Śmiertelne żniwo koronawirusa w Brazylii wśród dzieci. Lekarze nie diagnozują najmłodszych chorych na COVID-19

"W Brazylii obserwujemy, że liczba dzieci umierających z powodu COVID-19 jest dziesięć razy wyższa, niż w innych krajach świata" - mówi w rozmowie z CNN dr Ana Bierrenbach, epidemiolog z Vital Strategies. Organizacja twierdzi, że oficjalna liczba zgonów wśród najmłodszych, czyli 1122, została w kraju dwukrotnie zaniżona.

"Wielu pediatrów odmawiało wykonania dzieciom testów na COVID-19, gdy wykazywały typowe objawy ze strony układu oddechowego – katar, kaszel, gorączkę – praktycznie wszystkie dzieci mają takie objawy jesienią" - mówi w rozmowie z CNN pediatra dr Andre Laranjeira.

Zobacz wideo Joanna Racewicz zaszczepiła 13-letniego syna przeciwko COVID-19

Na początku stycznia na świat przyszła przedwcześnie urodzona Sara. Chociaż dziewczynka otrzymała 10 na 10 możliwych punktów w skali Apgar, nagle zaczęła chorować. Rodzice podejrzewali, że ma infekcję dróg moczowych, jednak wkrótce pojawiły się kolejne objawy, podobne do grypy. Lekarze postawili diagnozę: zapalenie oskrzelików. Ale Sara nigdy nie wyzdrowiała. 

Wiedziałam tylko, że jest w ciężkim stanie i że w każdej chwili możemy ją stracić. Wiedziałam, że jedyne, co mogę zrobić, to uklęknąć i pomodlić się

- opowiadała CNN mama dziewczynki Sameque Gois. Jej pięciomiesięczna córka zmarła 27 maja. Diagnoza: COVID-19. 

Ta kobieta urodziła przed szpitalem na parkingu.Błyskawiczne porody. Nie zdążyły na salę porodową i rodziły w koszmarnych warunkach

Brazylia: Zaniżone dane dotyczące śmierci dzieci na COVID-19

Według danych brazylijskiego resortu zdrowia, od początku pandemii na COVID-19 zmarło 1122 dzieci poniżej dziesiątego roku życia. Naukowcy obawiają się, że ta niewielka - w porównaniu z liczbą zgonów w całym kraju - liczba przypadków śmiertelnych wśród dzieci wynika stąd, że niektórzy lekarze nie diagnozują swoich najmłodszych pacjentów. Ogólna liczba zgonów w Brazylii wynosi obecnie ponad 514 000.

Badacze z międzynarodowego stowarzyszenia Vital Strategies porównali statystyki dotyczące śmierci dzieci spowodowanej chorobami płuc w 2018 i 2019 roku z danymi o zgonach wśród najmłodszych z powodu COVID-19 od początku pandemii i stwierdzili 2975 przypadków śmierci spowodowanej COVID-19, czyli ponad dwukrotnie więcej niż przedstawiają rządowe dane. 

Koronawirus u dzieci. Eksperci ostrzegają przed wariantem DeltaObjawy koronawirusa u dzieci, na które powinni zwrócić uwagę rodzice. Eksperci o konsekwencjach zakażenia wariantem Delta

Więcej o: